Vaření.czMagazínRekonstrukce kuchyně a barevné možnosti

Rekonstrukce kuchyně a barevné možnosti

Rekonstrukce kuchyně a barevné možnosti

Při rekonstrukci kuchyně často opomíjíme barevnost, která se nabízí. Proč se držet klasiky? Odhoďte strach a pojďte do barevných extrémů!

11504×

Moderní trendy udávají směr v barevnosti, materiálech, ve volbě tvarovaných či hladkých dvířek, atypických skříněk, v použitých vychytávkách uvnitř i vně kuchyňské linky. Stále oblíbenější je použití drátěného programu, chytrého řešení slepých rohů, kování a kvalitních pojezdů. Šikovnost návrhářů nezná mezí, a tak se rok od roku setkáváme se stále vychytanějším designem samotného řešení nově vznikající kuchyně.

Tradiční barvy kuchyně - dobrá volba?

Ačkoliv je možností spousta a cenově se liší jen mírně, stále převládá touha po kuchyni z lamina, kuchyni dýhované z tuzemských dřevin, případně kuchyni masivní podobného dekoru. Stále je málo těch, kteří si vyberou dvířka fóliované, dvířka z polomatných či dokonce lesklých materiálů.

Kuchyně, která nezevšední

Držet se trendů za každou cenu se nevyplácí, možná se nám přes všechny "novinky" líbí dvířka z olše, dubu, břízy či javoru. Pokud máme rádi přírodní tóny, dřevěným laminátovým deskám či masívu se nemusíme vyhýbat, jen se zkusíme poohlédnout po dřevinách exotických. Nabízí se zebrano, wenge, ebano a další.

Srovnejme si tedy možnosti, které se nabízí při volbě materiálu

  • laminové kuchyně s ABS hranami
  • fóliované kuchyně
  • dýhované kuchyně z tuzemských a exotických dřevin
  • masivní kuchyně z tuzemských a exotických dřevin
  • lakované kuchyně v polomatném a plně lesklém provedení

U těchto typů si můžeme vybrat dle vzorkovníku z velkého výběru dekoru, tvaru dvířek a fólií, až po širokou barevnost.

Správně zvolené barvy podpoří chuť k jídlu

Žlutá, červená a oranžová - to jsou ty správné barvy pro pojetí kuchyně vcelku, uplatnit je lze i na samotné kuchyňské lince. Tyto barvy působí povzbudivě, optimisticky a nabudí nás ke konzumaci. Při volbě odstínu vynecháme příliš ostré tóny, které by mohly působit agresivním a zneklidňujícím dojmem, zvláště máme-li v kuchyni i jídelní stůl.

Pokud si nepotrpíte na extrémy, ale chcete být trendy, vybírejte z odstínů bordó, pistáciové či smetanové. Stále aktuální je i vanilková.

Hitem roku 2008 je však bílá, černá a šedá (i stříbrná), nejlépe v kombinaci s matným sklem.

Kuchyňská dvířka - hitem je bílá

Barva, které se lidé obávají, nebude bílá působit sterilním dojmem? Strach můžeme odhodit,  vše se dá vykompenzovat vhodnými kuchyňskými doplňky - od úchytek až po elektrospotřebiče, ty dodají kuchyni na barevnosti. Bílá naopak dýchá čistotou, je doporučována i starodávným uměním feng-shuei jako barva, která vysílá optimismus. Bílá však vyžaduje dokonalost a hladké, pravidelně hranaté tvary, proto v tomto případě zapomeňme na oblá dvířka.

Vlastní temperament se projeví na barevnosti kuchyně

Ostré tóny zelené, tmavá žlutá, sytě hnědá či výrazně fialová? Proč ne, pokud jsme si jisti, že nás tyto barvy jen tak neomrzí, můžeme zvolit cokoliv a vyhnout se tak standardu. Když navíc zvolíme dvířka lakovaná ve vysokém lesku, máme o netradiční vzhled vystaráno. Pro jemnější design si lze vybrat i růžovou či zkombinovat výrazné odstíny s antracitem, který barvy mírně ztlumí.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena