Vaření.czMagazínRady pro domácnost 3. díl

Rady pro domácnost 3. díl

Rady pro domácnost 3. díl

V tomto díle vám přinášíme rady, jak si poradit v kuchyni, v koupelně.

11324×

Kuchyň

Při odmrazování ledničky nesmíme zapomenout vypojit ji z elektrické sítě. Povrch lednice omýváme roztokem saponátu. Výjimkou je hliníkový odpařovač, pokud takovou lednici ještě někdo má.. Lednici umýváme aspoň jednou do měsíce teplou vodou. Takto vyčištěnou lednici necháme otevřenou, aby dobře vyschla. Pak ji zbavíme zápachu. Stačí do vody přidat trochu octa. I když dnes se už prodávají ledničky poloautomatické, které nemusíme odmrazovat, je stejně dobré časem důkladně odmrazit.

Sporák

Smaltované části sporáku musíme pravidelně omývat vlhkým hadříkem. Elektrický sporák samozřejmě odpojíme od sítě. Hořáky plynových sporáků umyjeme nejméně jednou za měsíc v horké mýdlové vodě nebo je postupně vyvaříme v roztoku odmašťovacího prostředku. Litinové hořáky můžeme čistit drátěným kartáčem a některým z prostředků na čištěni kovů.

V kuchyni na malbě vznikají zejména za sporákem mastné skvrny. Můžeme je odstranit tímto způsobem. Do staré, ale čisté silonové punčochy vložíme kousek skelné vaty, namočíme do vody a lehce ji přetíráme špinavá místa na stěně. Očištěné místa přetřeme ještě vlhkým hadříkem. Pracujeme v rukavicích, aby nás vlákna od skelné vaty neporanila.

Koupelna

Kuchyňské a koupelové stěny obložené keramickými kachličkami, vany a umývadla omýváme teplou mýdlovou vodou s přídavkem sody nebo jinými speciálními prostředky. Někdy se stane, že v místech spár mezi kachličkami vzniknou špinavé šedé proužky. Vyrobíme si kašičku z křídy a vody a potřeme jí celou vykachličkovanou stěnu. Počkáme, až směs zaschne, a potom přetřeme kachličky čistým suchým hadrem. Kachličky se budou krásně lesknout a šedé proužky zmizí. Koupelnu větráme v zimě přerušovaně. Není dobré nechávat okénko dlouho dokořán otevřené. Vyměněný vzduch necháváme vždy oteplit. Tak se vlhké stěny rychleji a intenzivněji vysoušejí.

Vana

Vanu oplachujeme po každém použití a kartáčem ji vymýváme. Skvrny od rzi potíráme citronem nebo kyselinou šťavelovou. Dáváme ale pozor, je jedovatá. Také můžeme vyzkoušet domácí prostředek: vymýváme vanu horkým octem nebo znečistěná místa posypeme práškem do pečiva a zakryjeme mokrým papírem.Zinkovou vanu dobře umyjeme horkým octem . Pak ji musíme důkladně vypláchnout.

Zanesení odpadu zamezíme buď použitím lapačů nečistot, nebo také je výborný prostředek na trhu Krtek. S ním ale opatrně. Vřele doporučuji, pročistí to opravdu dobře.

Záchodové mísy udržujeme v čistotě a po každém použití je umýt. Skvrny od rzi na míse můžeme odstranit odbarvovačem Duha. Navlhčenou mísu posypeme odbarvovačem, necháme chvíli působit a pak opláchneme teplou vodou.

Další díl z rad do domácnosti najdete zde.

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena