Vaření.czMagazínPro zdravý pocit zářivé čistoty!

Pro zdravý pocit zářivé čistoty!

Pro zdravý pocit zářivé čistoty!

Čistota by měla být základní prioritou všech hospodyněk! Nevím jak vy, ale já mám radost z vaření jedině tehdy, když mi v kuchyni zůstane čisto. Jak je to však s prostorami v naší kuchyni? V naší jídelně? A samozřejmě nejen v nich.

11531×

Jistě se shodneme na tom, že čistota by měla být základní prioritou všech hospodyněk. Čistota by měla být doménou především oken, kuchyně, ale také koupelny a toalety. Jsou to právě ta místa, která "navštěvujeme" denně a relativně často se v nich pohybujeme. Navíc to jsou místnosti, které používají také návštěvy. Ušmudlaná okna, špinavý záchod nebo neumyté nádobí nám neudělá dobrou vizitku před návštěvou. Mnohdy je pro mnoho z nás udržení čistoty velkým problémem. Zvláště, pokud máme malé neposedné lumpíky, v okolí neustále probíhají nějaké stavební úpravy nebo se ušpiníme v práci či ve volném čase. To nemluvím o tom, že se blíží Vánoce a s nimi i velký předvánoční úklid. Jak tedy udržet byt čistý, neumazaný a beze skvrn? Někdy stačí věnovat trochu pozornosti a času malému úklidu a radám, které se nabízí na etiketách čistících prostředků nebo na reklamních letácích. Rozhodně bychom neměli zapomínat na rady zkušenějších - především našich babiček a prababiček. Ty si i bez náročných čistících prostředků poradily i s tou největší nečistotou. Jak tedy na to?

Okna

Nádherně průzračná a čistá okna získáme, když při umývání použijeme vodu, ve které rozpustíme jednu kapku šamponu, jaru a tekutého mýdla. Voda nemá být moc teplá, aby se směs rychle nevypařila a nezanechala tak na skle šmouhy. Jsou-li na skle opravdu špatně odstranitelné skvrny, použijeme slabý čpavkový roztok, který smyjeme čistou vodou a okno přeleštíme suchým hadrem nebo novinami. Pokud použijeme noviny, dáme pozor na to, aby nebyly hustě potištěné, protože tiskařská barva pouští a okna by se nám nepodařila doleštit, ale spíše znovu umazat. Máme-li chuť, můžeme stejným způsobem vyčistit také kachličky - obkládací dlaždice v kuchyni či koupelně. Docílíme toho vcelku hravě se stejnými prostředky.

Kuchyň

Kohoutky v kuchyni vyčistíme dobře tak, když použijeme mýdlo na praní. Budou se krásně lesknout i při přetření vymačkaného citronu. Je-li špína opravdu hodně "zašlá", použijeme směs soli, vody a jedlého oleje. Vyčištěná místa potřeme tenkou vrstvou vazelíny. Špína se nám tak nebude znovu pevně usazovat a bude se příště lépe odstraňovat. Na vlhké smaltované umyvadlo použijeme kypřící prášek, který necháme působit přes noc a ráno jej smyjeme. Umyvadlo nám bude jen zářit. Chceme-li mít opět čistou troubu, mohla by nám stačit kuchyňská sůl. Zašpiněná místa solí posypeme a zapneme troubu. Jakmile sůl zhnědne, troubu vypneme a sůl odstraníme.

Koupelna a toaleta

V těchto místnostech je nejjednodušší použít ocet. Vhodný je kypřící prášek a také olej z čajovníku nebo octové čistící prostředky. Octový čistič poskytne všem plochám a i chromovaným povrchům zářivý lesk. V octu namočenou utěrku použijeme na vápenaté usazeniny, necháme ji přiloženou na pár hodin nebo přes noc. Pozor však na hlavice sprch - ty celé kovové vyvaříme v octové vodě, ty z umělé hmoty do octa na chvíli namočíme. Skvrny v toaletě a na umyvadle posypeme kypřícím práškem, necháme působit asi dvě hodiny a potom smyjeme. Spáry mezi obkladačkami vyčistíme "kaší" z kypřícího prášku smíchaného s vodou. Docílíme tak jejich vybělení. Více rad a nápadů najdete v naší sekci Tipy a triky - mytí a čištění. Máte své osvědčené tipy jak jednoduše, rychle a efektivně vyčistit cokoliv? Podělte se o ně s ostatními v diskuzi pod článkem! Foto: Photos.com

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena