Vaření.czMagazínPozor na projímadla

Pozor na projímadla

Pozor na projímadla

Občas se stane, že nás potrápí obstipace, neboli zácpa. Těžké a tvrdé břicho, nepříjemné pocity plnosti, nechutenství, tlaky a nadýmání, bolest - to jsou její příznaky.

14834×

Člověka pak v takovém případě napadne vzít si některý z projímavých prostředků. To však není zcela optimální.

Změna prostředí

Jednou z častých příčin potíží s málo častým vyprazdňováním, které má vliv na naše zdraví, je změna prostředí. V čase dovolených, v případě služební cesty či hospitalizace v nemocnici nebo jen víkendového pobytu u známých či rodičů, kdy přicházíme do cizího prostředí a kdy nastává změna našich pravidelných zvyklostí, nastávají uvedené potíže. Obvykle zmizí po pár dnech nebo po návratu do vlastního prostředí.

Pravidelnost, ne však nutná každodennost

Někteří lidé však trpí chronickou zácpou, která může trvat i několik dní. Přestože je mnoho lidí přesvědčeno, že stolice musí být každý den, není toto nezbytně nutné. Také nejde o ukazatel správné či nesprávné funkce střeva. Rozhodující je totiž pravidelnost a to, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u lidí se zácpou velmi často chybí.

Účinek projímadel

Kromě některých léků (například proti bolesti, antidepresiva, antibiotika, antikoncepční prostředky), které mohou být příčinou zácpy, tak i projímadla mohou zácpu vyvolat. Užívání projímadel totiž postupně ovlivní a oslabí činnost střev a zpomalí jejich normální funkci. Hodně lidí si pomocí projímadel řeší problémy s vyprazdňováním. Laxativa však střevo zbytečně dráždí a může to vést i k poškození některých nervových pletení. Je vhodné si uvědomit, že chronické používání projímadel je nakonec jen dočasné a obtíže se časem znásobí. Drastická laxativa přispívají k vytvoření začarovaného kruhu, jsou návyková a důsledkem jejich užívání může být zhoršení problémů.

Předcházení nepříjemným potížím

Lépe než užívání projímadel je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující vlákninu, která napomáhá pravidelnému vyprazdňování. Přírodní vláknina působí na střeva přirozeně, nijak nedráždí zažívací systém a na potíže s vyprazdňováním je nejvhodnější.

Výběr projímadel na trhu

V lékárnách i v obchodech je u nás velký výběr nejrůznějších projímadel - laxativ. Nejde jen o tablety, čípky, kapky, ale také o různé čaje, které jsou běžně k dostání. Nutné je ale dodržování dávkování tablet, kapek či pití čajů. Při nesprávném užívání (při předávkování) si můžeme přivodit nežádoucí účinky, například křeče trávicího traktu, ale i průjem. Zvláště u chronické zácpy je nutné opatrné zacházení s projímadly.

Na závěr

Přetrvávají-li potíže a projímadla nepomáhají, pak je na místě konzultace s lékařem. Hrozí totiž možné poškození sliznice střeva, nervové pleteně, ale i atrofie hladké svaloviny. Vzniknout může těžká zácpa, která nereaguje na žádnou terapii. Mějme na paměti, že jen správnou skladbou jídelníčku, pohybem a odbouráním stresu a psychických potíží se nejlépe vyvarujeme všem nepříjemným stavům.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena