Vaření.czMagazínPolévka je grunt

Polévka je grunt

Polévka je grunt

To říkávaly a stále říkají naše babičky. Někteří z nás si bez polévky nedokáží představit pořádný oběd a pro jiné není polévka nic než trocha obarvené vody s něčím. Jaká je historie polévek? Jak polévky rozlišujeme?

22521×
Polévka byla vždy považována za jídlo chudých. Odedávna se přeci polévky vařily v jednom hrnci a to jen z toho, co dům dal. Kromě snídaně byla polévka jediné teplé jídlo za celý dlouhý den, takže musela být vydatná, ale hlavně rychlá a jednoduchá. Člověk se najedl a utíkal zpátky na pole. Většinou se vařily polévky zeleninové a luštěninové. Občas byly zahuštěné trochou mouky. Masové polévky byly vynálezem pozdní doby. Samozřejmě ji vynalezli Francouzi. Původně se masových vývarů používalo jako lék pro nemocné lidi. Silným masovým vývarům se přikládala až magická léčivá moc. Základem skoro každé polévky - teplé i studené - je vývar. Může být masový (drůbeží, hovězí, rybí, zvěřinový, z kostí) nebo zeleninový a v poslední době se začínají objevovat i sladké polévky, které se vyrábějí z ovoce. Objevem moderní doby jsou bujony. Jsou to průmyslově vyráběné koncentráty, které stačí vložit do vroucí vody, nechat povařit a vývar nebo základ pro polévku je hotov. Původně údajně vznikly pro námořnické kuchyně. Samozřejmě se žádný kupovaný bujon nevyrovná vlastnoručně uvařenému vývaru.
Dneska se však polévka bere trochu jinak. Z gastronomického hlediska by polévka měla tvořit předehru k hlavnímu jídlu. Měla by povzbudit chuťové buňky na další chod a také připravit žaludek na další práci, ale neměla by zcela zasytit. Pro moderní uspěchanou dobu jsou polévky vhodným řešením, jak se alespoň trochu stravovat zdravě. Jakákoliv teplá polévka dodá tělu potřebné tekutiny a energii, zlepší náladu, prohřeje, ale hlavně zasytí. Teplá polévka totiž v žaludku prodlužuje pocit nasycení.

Jaké rozlišujeme polévky?

Kromě tradičních čirých vývarů se u názvů polévek objevují slovíčka jako třeba krémová nebo bílá. Co to znamená? U krémových polévek tvoří základ dobrý vývar. Polévka se zahušťuje jíškou a zjemňuje smetanou nebo žloutkem. Oproti tomu bílá polévka se celou dobu vaří se základními surovinami (zeleninou, bramborami nebo masem), které se po uvaření rozmixují a tím se polévka zjemní. Další variantou jsou studené polévky. Většina polévek se může podávat zatepla nebo zastudena. V zimě je teplá polévka nutnost a v létě je studená polévka vítanou změnou. V mnohých moderních kuchařkách se objevují kapitoly studené ovocné polévky nebo studené sladké polévky. Tyto polévky se podávají většinou v letních obdobích a připravují se z ovoce a mléčných výrobků.

Jak můžeme tradiční polévku obměnit?

V podstatě je možností neomezeně. Do polévky můžeme"nacpat" cokoliv. Můžeme obměnit zeleninu, přidat bylinky a osvěžit tak chuť polévky. Místo klasických nudlí lze použít těstoviny, zbylé palačinky nebo rýži. Polévku můžeme ozdobit krutónky. Stačí osmažit kostičky chleba, housky nebo rohlíku. A pokud máte čas, můžete místo kostiček z pečiva vykrajovat vtipné figurky nebo netradiční tvary. Také se prodávají nejrůznější připravené"hrášky" do polévek. A samozřejmě nesmíme zapomenout na zavářky, kapání a noky. To jsou oblíbenci našich babiček. Bez zavářek a kapání by polévky nebyly ono, proto jich existuje taky celá řada. Stačí si jen vybrat.
Rozhodně bychom se měli zmínit o"tukožroutských" polévkách. Jejich epocha je již za námi, ale občas se lidé, kteří ji chtějí zkusit. Mnoho dietologů je proti tukožroutským polévkám. Tukožroutské polévky jsou pouze směsí vody, koření a zeleniny. Ano, taková je realita. Navíc se vařením většina zdraví prospěšných látek při vaření zničí. Tukožroutská polévka je dobrá při očistě těla. Pokud potřebujeme pročistit organismus, jsou tyto polévky to pravé. Bohužel při dlouhodobější konzumaci způsobuje nadýmání, dehydrataci (kvůli pročišťování) a hlavně nedodává žádnou energii. Pokud tedy zkoušíte zhubnout pouze na polévce, koledujete si rozhození celého organismu a fyzické vyčerpání. Já osobně polévky miluji. Pokud potřebuji rychle a ne na dlouho zahnat hlad, vždycky volím polévku. A vím, že když vařím k obědu polévku, není třeba vařit spousty hlavního jídla. Taky si myslím, že není nad klasiku. Hovězí polévka s játrovými knedlíčky, domácí nudle a spousta kořenové zeleniny. Co myslíte? Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena