Vaření.czMagazínPivní a jiné rekordy

Pivní a jiné rekordy

Pivní a jiné rekordy

Náš pětidílný seriál o neuvěřitelných rekordech z oblasti gastronomie uzavřeme více než příjemně. Co se třeba odreagovat na největší rajčatové bitvě a na nejproslulejším pivním festivalu?

11111×

Největší legální bitka na světě

Řeč je samozřejmě o rajčatové bitvě, která proslavila městečko Buñol nedaleko Valencie po celém světě. Každoroční festival La Tomatina, zasvěcený patronovi města svatému Louisovi, je týden trvající smrští oslav, ohňostrojů a zábavy, která vrcholí všeobecnou rajčatovou melou. Letos se konal již její 62. ročník. V roce 2002 se pomocí rajčat vzájemně atakovalo na 38 tisíc lidí a za hodinu proletělo vzduchem přibližně 120 tun rajských jablíček, to byl dosavadní rekord! Pokud chcete zažít netradiční zeleninovou koupel a vybít přebytečnou energii, vypravte se příští rok na poslední srpnovou středu do vesnice Buñol.

Oktoberfest

Každoročně na přelomu září a října se do německého Mnichova vydávají statisíce milovníků piva. Zatím největší návštěva, kterou tento festival pamatuje, čítala 7 miliónů osob. Cestu si sem našly mezi 18. zářím a 5. říjnem roku 1999. Potrubím a pípami na 11 stanovištích proteklo rekordních 5,8 miliónů litrů piva.

Další pivní rekordy

Zde máme i my své dobře kuté želízko v ohni. Je jím samozřejmě největší konzumace piva na osobu za rok. V roce 2003 totiž každý obyvatel Česka svlažil své hrdlo v průměru 157 litry tekutého zlata. Místo abychom však na tento zápis byli hrdí, celá třetina obyvatel se za tento výsledek prý spíše stydí. Pětina z nás naopak pociťuje hrdost. Všeobecně oblíbené "desítky a dvanáctky" se ovšem nemohou rovnat nejsilnějšímu pivu na světě. Jmenuje se Sam Adams Uropias a je k mání za zhruba 2100 korun. Vyrábí jej v Bostonu a svými 25% alkoholu se spíše než pivu, blíží chutí koňaku. Pro zajímavost uvedu ještě vůbec nejsilnější komerčně prodávanou lihovinu. V první polovině 20. století se Estoncům podařilo vydestilovat z brambor 98% pálenku. Ale pokračujme opět v pivním duchu. Celkem by mě zajímalo, jak se tváří paní Heindlová na neobvyklý koníček svého muže Rudolfa Heindla z Rakouska. Od roku 1980 totiž shromažďuje různé sklenice a jiné nádoby, které slouží k pití piva. Při posledním sčítání obsahovala jeho kolekce 13 tisíc kusů s logy 4 tisíc různých pivních značek. Unikátní kolekcí pivních lahví se může chlubit Američan Ron Werner. S pomocí přátel a rodiny shromáždil od roku 1982 do zápisu do knihy rekordů 16 321 skleněných obalů. Z toho 10 755 jich je dosud neotevřených. Jistě už nejeden z nás zkoušel obratnost a rychlost ve hře s pivním táckem, která spočívá ve vymrštění co největšího počtu tácků horní stranou prstů a následné zachycení tácků, jež se mezitím otočily o 180 stupňů, ve vzduchu tou samou rukou. Nečas podzimních dnů přímo vybízí k tréninku, až jich zvládnete najednou vymrštit a zachytit 113, bude z vás pokořitel světového rekordu, který drží Brit Matt Hand. Po 4 hodiny 129krát znovu a znovu stavěl hromádku ze 112 tácků, až se mu konečně podařilo tento rekord zdolat. To je ze světa rekordů vše. Některá fakta možná vykouzlila na vašich rtech úsměv, jiná zase způsobila údiv. V diskuzi se s námi můžete podělit o vaše osobní rekordy a kuriozity, ať už se to týká množství snědených knedlíků či neobvyklé sběratelské vášně.
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena