Vaření.czMagazínPitný režim, sport a hubnutí

Pitný režim, sport a hubnutí

Pitný režim, sport a hubnutí

V minulém článku "Pitný režim" jsme si objasnili základní otázky týkající se pitného režimu. Dneska si povíme, jak se náš pitný režim mění v závislosti na sportu a hubnutí.

12737×
Při sportu a hubnutí je pitný režim hodně důležitý. Je však třeba mnohem více dbát na to, co pijeme. Tekutiny by měly být rozmanité, od čajů, přes džusy, minerálky a čisté vody. A samozřejmě by tekutin mělo být hodně.

Hubnutí

Mnohdy se ale stává, že přestože pijeme jak trhlí, více sportujeme a jíme zdravě - samé ovoce, zeleninu, polévky, saláty, tak i přesto se ručička na váze se stále drží v nebeských výšinách, a my s tím nedokážeme nic udělat. A přitom chodíte na záchod pravidelně. Nevíte, čím tomu tak je? Je to tím, co pijeme. Některé minerální vody jsou sice bez cukru, tuku kdo ví čeho všeho, ale obsahují hodně sodíku. V podstatě můžeme říct, že obsahují obyčejnou sůl. Už vám to začíná být jasné? Našemu organismu běžně stačí denní dávka okolo 2000mg sodíku. Zdá se to hodně? Právě naopak. Ač se to nezdá, dáváme organismu až trojnásobek. Měli bychom si uvědomit, kolik soli obsahují potraviny, jako běžné pečivo, uzeniny, pochutiny a tvrdé i tavené sýry. 100 g chleba obsahuje kolem 550 mg sodíku. U 100 g šunky se sodík pohybuje mezi 1000 až 1400 mg. Oblíbené tavené sýry se pohybují kolem 1200 mg sodíku. Závratná čísla, že? Přebytečný sodík způsobuje vysoký krevní tlak a váže na sebe až několik litrů nepotřebných tekutin. I když bychom teoreticky měli hubnout, může naše naše váha na základě příjmu sodíku i stoupat. Kromě zvýšení hmotnosti a zvýšení tlaku se nám také může zhoršit celulitida. Málo sodíku obsahuje zelenina a ovoce, jogurty, tvarohy a správně osolené maso. Pokud tělu dodáme další sodík v minerálce nebo jiné vodě, která jej obsahuje hodně, nesmíme se divit, že se s naší váhou nic neděje. Nedostatek vody je nejvíce vnímán právě při hubnutí. Zhoršuje se zácpa, která bývá průvodním jevem při hubnutí, zbytečně rychle stárne pokožka.

Sport

Při sportování ztrácíme až litr tělesných tekutin formou pocení a rychlého dýchání. Tekutinu bychom měli doplňovat jak před cvičením, tak postupně během cvičení a nakonec i po cvičení. Odborníci doporučují pít během hodinového cvičení zhruba v patnácti minutových intervalech maximálně dvě "deci" tekutiny. Při a po tréninku se doporučují pít neperlivé minerálky nebo iontové nápoje. Při pocení se totiž v těle snižuje hladina minerálních látek, které je třeba doplňovat. Naopak perlivé vody obsahují kysličník uhličitý, který zatěžuje organismus. Před cvičením bychom měli být odvodněni. Poslední tekutinu bychom měli vypít maximálně hodinu před cvičením. Vždy bychom ale měli pamatovat na to, že při sportu je třeba regulovat tekutiny vědomě a základem je čistá voda.

Co můžu a nemůžu pít?

Pamatujme na to, že nejzdravější je čistá voda. Sladké nápoje mají vysokou energetickou hodnotu. Většina džusů obsahuje umělé látky, sladidla, cukry a "éčka". Pokud si ovšem sami doma nevymačkáme pomeranče. Dlouhodobé pití minerálek se špatným vyvážením minerálů a vysokou mineralizací zanášejí organismus. Voda z vodovodu obsahuje další chemické příměsi a hlavně chlór. Co si tedy vybrat? V podstatě můžeme pít cokoliv. Stačí se naučit rozlišovat vhodné a nevhodné nápoje a následně s nimi opatrně zacházet. Nejlepším nápojem je balená stolní voda, bylinné a ovocné čaje, občas minerálky a vodou zředěné džusy. Džusy ředíme, protože jsou většinou hodně přislazovány. Když je zředíme, snížíme příjem energie, ale doplníme vitamíny a tekutiny. Samozřejmě kupujeme 100% ovocné džusy. Ty ředíme kvůli jejich síle, množství vitamínů. Pokud kupujete džusy a nejsou 100 °, vždy mějte na mysli, že obsahují spousty cukrů, umělých sladidel a dalších umělých přísad. Ty ředíme taky, ale z důvodu snížení jejich energetické hodnoty a škodlivin. Dáváte přednost minerálkám, čisté vodě, nebo džusům? Foto:Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena