Vaření.czMagazínPerníkové chaloupky na hrneček krok za krokem

Perníkové chaloupky na hrneček krok za krokem

Perníkové chaloupky na hrneček krok za krokem

Období Vánoc je také čas pro setkávání se s rodinou a přáteli. Zkuste překvapit své blízké milou pozorností - malou perníkovou chaloupkou při podávání kávy či čaje.

26202×

Recept na perníkové chaloupky na hrneček

1) Příprava surovin.

Na těsto si připravíme 500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukr, 5 lžic rozpuštěného medu, 100 g rozpuštěného másla, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, 2 kávové lžičky koření do perníku, 1 lžičku mleté skořice a 1 lžičku sody.

Ihned po upečení perníčky potřeme rozšlehaným vajíčkem. Na polevu budeme potřebovat: 1 bílek, 140 g moučkového cukru a pár kapek citronové šťávy.

2) V menší misce si smícháme tekuté suroviny, tedy rozpuštěné máslo (ne horké), vajíčka a rozpuštěný med (pokud je zcukernatělý, rozpustit také). Ve větší míse si smícháme sypké suroviny, tedy mouku se sodou, cukr, kakao, koření a skořici.

3) Misku s tekutými surovinami přelijeme do mísy se sypkými surovinami a vypracujeme hladké těsto.

4) Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme alespoň pár hodin odpočívat v lednici.

5) Poté necháme pár minut odstát a vyválíme placku cca 4 mm silnou. Díly na malé chaloupky vykrajujeme pomocí vykrajovátka či vytvořených šablon.

Vždy jsou potřeba dva stejné díly na přední a zadní část domečku s prokrojenými dveřmi, tím bude pak držet na hrnku. Dále dva menší dílky na boky domečku a dva větší dílky na střechu.

6) Dílky si postupně skládáme s rozestupy na plech vyložený pečícím papírem. Perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 175 °C cca 5 minut, dle trouby. Pozor, perníčky nesmíme přesušit do tvrda.

7) Ihned po vytažení z trouby potřeme perníčky připraveným rozšlehaným vajíčkem pomocí mašlovačky a necháme vychladnout.

8) Připravíme si polevu z bílku, citronové šťávy a postupně proséváme a přimícháváme moučkový cukr, dokud nedosáhneme požadované konzistence tak, aby se poleva neroztékala.

Můžeme vyzkoušet na jednom perníčku, případně dodat více cukru, pokud je moc řídká, nebo naopak citronovou šťávu, pokud je příliš hustá. Dílky na chaloupky si naskládáme na pečicí papír.

9) Libovolně nazdobíme jednotlivé dílky dle své fantazie, případně můžeme i přizdobit jedlými ozdobami na cukroví.

10) Po zaschnutí vezmeme přední díl domečku, ze zadní strany po krajích navrstvíme polevu a přitiskneme boční dílek s okénkem, totéž na druhé straně.

11) Po přitisknutí i druhého bočního dílku navrstvíme polevu po krajích i na zadní stranu domečku a přitiskneme z druhé strany bočních dílů tak, aby se domeček uzavřel.

12) Nakonec navrstvíme polevu i na okraje dílků na střechu a přitiskneme shora na připravené korpusy na domečky. Můžeme ještě pro jistotu přidat polevu pro zpevnění.

13) Hotové domečky necháme zaschnout a poté skladujeme naskládané vedle sebe nejlépe v plechové krabičce v chladu, podobně jako klasické perníčky.

Perníkové chaloupky podáváme ke kávě či čaji, stačí je nasunout na okraj hrnečku. Perníčky jsou hned měkké, nemusí se nechávat odležet. 

Perníkové chaloupky na hrneček a finanční náročnost

Ingredience na perníkové chaloupky nás vyjdou na cca 70 Kč, záleží na výběru surovin.

Přečtěte si také: 

Pečení a zdobení vánočních perníčků: Vsaďte na správné načasování

Vánoce, koledy, cukroví – to všechno k sobě neodmyslitelně patří, samostatnou kapitolou je však pečení vánočních perníčků, a především jejich zdobení. Advent je teprve před námi, ale mnohé hospodyňky už svrbí ruce a nemohou se dočkat těchto svých každoročních radostí. Jste na tom podobně i vy?

Pečení perníčků

Vánoční perníčky na poslední chvíli: 6 receptů na hned měkké perníčky

Pokud se ještě chystáte na poslední sladké vánoční pečení, máme pro vás dobrou zprávu. S těmito recepty na perníčky zazáříte, protože jsou měkké hned po upečení a na slavnostní stůl k ostatnímu cukroví je můžete přidat v mžiku. Se zdobením vám rádi pomohou i děti, kterým tak čekání na Ježíška zpříjemníte.

Vánoční

Videorecept: Vánoční punč, který krásně voní a v mrazivých dnech umí báječně zahřát

Úžasně voňavý nápoj, který navodí tu správnou vánoční atmosféru. Punč z červeného vína, rumu a koření, ve kterém nechybí ani kousky ovoce. Pojďme se ho naučit krok za krokem podle snadného videonávodu.

Videorecept:

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena