Pěny

Pěny

Jak postupovat při výrobě majonézy nebo jak si připravit majonézu mnoha chutí, jak připravit aspik pro obohacení našeho stolu nebo jak jím "přeleštit" upravený pokrm? O tom jste se již dočetli v předchozích článcích. Co jsou to pěny, co k jejich přípravě potřebujeme a jak je dále použít?

13584×

Pochutiny studené kuchyně jsou vyvrcholením gastronomických výstav, ozdobou švédských stolů, korunou koktejl nebo rautů. Mohou však být také vrcholem vašeho kuchařského umění.

Rafinovaná krása jejich vzhledu podtržená pikantní chutí zaujme všechny hosty a lahůdky studené kuchyně, které si doma sami vyrobíme, jistě najdou zasloužené místo i na vašem stole. Příprava pochutin studené kuchyně není surovinově ani časově náročná, protože se jedná o malé předkrmy nebo studené večeře. Jde především o kvalitu a dokonalé zpracování, ne tolik o množství. A právě ta přesná, tvůrčí a tak trochu i umělecká práce se surovinami, při níž je třeba mít cit pro barvy, tvary, chutě i zpracování, přináší pak konečný skvělý výsledek pro dobrou chuť i pro radost. Při přípravě těchto dobrot se může využít všech barev různě upravovaného masa, zeleniny, ryb, darů moře i vajec, dochutit je množstvím pikantních omáček i skvěle ochucených majonéz a korunovat je leskem a třpytem aspiku na krále mezi lahůdkami.

Pěny

Pěny jsou ozdobou studených předkrmů, chlebíčků a masových plátků, zvláště z pečené zvěřiny.

Nejlahodnější pěnu vyrobíme z čerstvé šunky. Šunková pěna je lehká, nadýchaná pohádka, korunující šunkové nebo uzeninové dobroty studené kuchyně. Nikdy není nadbytečná nebo překážející, ale pro svůj vzhled i chuť je vždy inspirující.

Další pěny, například uherská, paštiková, zvěřinová nebo z ryb a darů moře jsou vždy dokonalou ozdobou výrobků studené kuchyně.

Příprava

Při přípravě jakékoliv pěny využijeme šlehané máslo, trochu šlehačky a podle druhu a chuti pěny další suroviny - šunku, sýry, zeleninu, ale můžeme pěnu také našlehat s částí tvarohu a ovoce. Jistě si i vy najdete svou chuť a vyzkoušíte přípravu této vynikající pochutiny, která by občas neměla chybět na našich slavnostně prostřených stolech.

Šunková pěna

Vyšleháme do pěny máslo, přidáme jemně nakrájenou nebo umletou šunku, trochu sladké papriky a šlehačky. Pěnou plníme vejce, zeleninu, potíráme chuťovky nebo chlebíčky.

Játrová pěna

Opět vyšleháme do pěny máslo, přidáme mletou slaninu a játrový sýr. Pěnu ochutíme kořením a solí. Játrovou pěnou plníme šunkové kornoutky, doplňujeme je ořechy a mandlemi.

Pěna z nivy

Máslo našleháme se strouhanou nivou a trochou šlehačky. Pěnou zdobíme chlebíčky, plníme papriky.

Studeným předkrmům a specialitám obyčejně předchází aperitiv. Nejvíce používaným a nejznámějším je proslulá nápoj, vyrobený z dvaceti druhů léčivých rostlin a koření, působící blahodárně na činnost zažívacích orgánů - z podniku Jan Becher. Vznikl jako doplněk k pitné kůře 12 pramenů v Karlových Varech a dostal původně název "Třináctý pramen". Dnes jej zná celý svět.

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena