Vaření.czMagazínPečení s dětmi

Pečení s dětmi

Pečení s dětmi

Umění připravit skvělé pečivo nespadne přímo z nebe. Neodhánějte děti z kuchyně, naopak, udělejte z nich své společníky na dobrodružné cestě k voňavému moučníku. Spojte pečení s přirozeným učením.

11863×

Všechny smysly jsou v pohotovosti - zrak, hmat, čich, chuť i sluch si přijdou na své. K pohodě v kuchyni přispěje, když pověříte děti činnostmi, které snadno zvládnou, a za každou snahu je pochválíte.

Co to je a jak to chutná?  2 - 4 roky

Dvouleté dítě potřebuje všechno do detailu prozkoumat, tříleté už začíná ve věcech objevovat logické souvislosti a rádo přijímá nové informace. Nezapomínejte na bezpečnost - horká trouba a ostré předměty by měly být mimo dosah dětí.

Přebírat rozinky nebo mandle je skvělá příležitost nejen ochutnávat. Porovnávat velikosti, tvary, barvy a chutě pomáhá dětem objevovat svět. Ochutnávat se dá v podstatě vše (kromě tepelně nezpracované mouky a vajec), jen občas nenápadně zkontrolujte, zda to potomek s mlsáním nepřehání, aby mu pak nebylo zle.

Suroviny mohou poznávat už i nejmenší děti. Z bezpečí dětské stoličky mohou pozorovat, co děláte. Můžete jim říci, odkud se mouka, cukr nebo vejce berou. Nové poznatky spojujte dítěti s příběhy, které již zná nebo s vyprávěním o přírodě.

Už to umím, mami  4 - 7 let

Přibližně od čtyř let dítě rozvíjí své schopnosti a dovednosti. Jsou pyšné na to, že dokážou něco udělat samy. Zapojte děti do pečení a udělejte z něj báječnou hru! Pořiďte dětem jejich vlastní pomůcky a veďte je k tomu, aby je udržovaly v čistotě.

Tvary a vykrajování - to je něco, kde se dá fantazie rozehrát. Nechte děti zdobit a tvarovat. Mohou kreslit polevou, kterou naplníte do obyčejné plastové stříkačky, slepovat, sypat. Zaplétání pramenů těsta je výborné cvičení pro malé prstíky.

Pochopitelně jejich výrobky upečte! Rády se pochlubí také ostatním členům rodiny, jak jsou šikovné. Taková vlastnoručně připravená svačina pak pochopitelně chutná více!

Podívej, co dokážu 8 a více let

Děti v tomto věku už jsou zcela samostatné a pokud jsou zvyklé být s Vámi v kuchyni pravidelně, nemusíte mít ani obavy o jejich bezpečnost. Inspirujte se jejich nápady, nechte je rozhodnout, co chtějí péci nebo alespoň o tvarech nebo náplních.

Pověřte je celými dílčími částmi přípravy - vyšlehat bílky do pěny, rozetřít těsto nebo ho rozdělit do formiček. Chvalte a chvalte. Hlavně za pečlivost, přesnost a čistotu. Také za to, že po práci po sobě umyjí použité nádobí.

Nechejte děti samostatně připravit jednodušší moučníky, buďte jim ku pomoci radou. Případně můžete role obrátit - a pomocníky se staňte Vy. Děti se snadno naučí dobře zorganizovat práci, což se jim bude hodit nejen při pečení. Dovolte jim pozvat si kamarády na svačinu, kterou samy připraví.

Ať už máte děti malé nebo odrostlejší, vždy se společné pečení vyplatí. Nejenže se jim budou hodit dovednosti, které je naučíte, ale hlavně se z pečení stane zábava a na chvíle strávené pohromadě v kuchyni s maminkou anebo s babičkou bude dítě s láskou vzpomínat celý život.

Více informací najdete na těchto stránkách: Škola pečení
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena