Vaření.czMagazínOvoce a zeleninu doplňky nenahradí

Ovoce a zeleninu doplňky nenahradí

Ovoce a zeleninu doplňky nenahradí

Zájem o nejrůznější doplňky stravy stále vzrůstá a výzkumy v podpůrných a léčebných účincích rostlin a bylin neberou konce. Vyplývají stále nové poznatky o jejich přínosu pro zdraví.

10240×

Ovoce zdrojem energie a dobré nálady

Ovoce je známo svým obsahem dobře zužitkovatelného cukru, obsahem vitamínů, stopových prvků, minerálů i enzymů. Díky dlouhotrvajícímu slunečnímu ozařování obsahují také spoustu energie ze slunce. Čím je sytější barva ovoce, tím silnější vibrace je schopno ovoce vydávat. Pro znalého člověka je časté požívání ovoce a zeleniny podpůrným lékem, způsobem omlazování a regenerace.

Působení bioflavonoidů na zdraví organismu

Pozřením bioflavonoidů, které najdeme zejména v ostružinách, borůvkách, meruňkách, černém rybízu a modrém hroznovém vínu, podpoříme tělo v ochraně vitamínu C (zabráníme jeho vylučování) a urychlíme přenos živin z krve do tělesných buněk.

Antioxidanty proti rakovině

Některé z bioflavonoidů jsou také antioxidanty, které mohou chránit proti zánětům, infekcím a zároveň mohou být účinnou prevencí proti rakovině. Dokonce je známo, že antioxidanty společně s fytochemikáliemi (doslova rostlinné chemikálie) dokáží chránit tělo ve všech fázích rakovinotvorného procesu.

Konzumace ovoce a zeleniny pro krásnou pleť

Přírodní látky obsažené v plodech mohou při častější konzumaci přispět také k pružnosti pleti a zpomalit stárnutí kůže. Ideální je vyzkoušet si dietu zaměřenou na konzumaci potravin bohatých na obsah bioflavonoidů, případně vyzkoušet půst, kdy po dobu dvou až tří dnů konzumujeme pouze potraviny bohaté právě na tyto látky.

Každý den bychom měli sníst ovoce a zeleninu minimálně tří rozdílných barev. Tělo se krásně pročistí a odplaví toxiny zadržované v těle. Očisťující kúru můžeme absolvovat jedenkrát měsíčně. V úvahu je třeba brát svou tělesnou konstituci. Při nadváze lze zařadit až čtyři ovocné či zeleninové dny v měsíci, při podváze nejsou ovocno-zeleninové dny vhodné vůbec.

Farmakologické dávky bioflavonoidů léčí

V kombinaci s jinými vitamíny jsou bioflavonoidy schopny ničit herpes simplex virus (příčina tolik známé nepříjemnosti - oparu), zmírnit krvácení z dásní a blokovat rozšiřování výskytu křečových žil. Bioflavonoidy jsou předepisovány i lidem s astmatem.

Účinky bioflavonoidů lze srovnat s propolisem

Propolis zahrnuje komplexní složení řady flavonoidů. Kromě působení na léčbu onemocnění dásní a oparů jsou tyto sloučeniny schopny stimulovat imunitní systém, působit antioxidačně a antibakteriálně. Propolis se uplatňuje i při běžné rýmě, chřipce a při bolestech v krku.

Při užívání je nutné dát si pozor na alergie. Trpíte-li na astma nebo jste alergičtí na včelí žihadlo, raději se užívání doplňků s propolisem vyhýbejte.

Závěrem

Přes veškeré užívání potravinových doplňků je nutno říci, že žádná z náhražek ovoce a zeleninu nenahradí. Všechny z vyjmenovaných látek lze v rozumném množství získat z čerstvých kousků. Tak proč tělu trochu té prevence nedopřát přirozenou cestou?

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena