Obiloviny

Obiloviny

V některých našich kuchyních se objevují obiloviny spíše zřídka, ale pozornost by si jistě zasloužily větší.

12599×

Jsou stravitelné, zdravé, vhodné pro dietní stravování. Co o nich víme? Známe jejich použití v kuchyni a chceme vyzkoušet nějaký zajímavý nebo dobrý recept?

Pšeničná krupice

Krupice se používá jako zavářka do polévek, na přípravu kaší, nákypů, pudinků a také moučníků. Z obilovin je možná nejvíce používaná a oblíbená - hlavně u dětí. Ale krupicová kaše - posypaná kakaem, lžící cukru a politá rozehřátým máslem - jejíž vůni si dokážeme přestavit i dnes, bývá na prostřeném stole i tam, kde děti už dávno odrostly. Naše babičky připravovaly z krupice svítek (samotný, se slaninou) a podávaly samostatně, případně k zelenině. Stačilo jen z mléka, krupice a soli připravit hustou kaši, přimíchat žloutky a z bílků tuhý sníh. Na slaninu rozpuštěnou na pekáči kaši rozložit a zapéct v troubě. Pak už jen rozkrájet na čtverce a podávat.

Kroupy

Vyrábějí se z ječmene a používají se na přípravu šlemových polévek, na zavářky do polévky, často také na přípravu příkrmů místo rýže. Známe je také z dob domácích zabíjaček, kdy se vařené dále upravovaly s procezenou krví a podávaly s vařeným bramborem a kyselým zelím. Také není neznámý "kuba s houbami" - tedy na sádle zapečená směs hub s krupkami a kořením. Chuťově dobré jsou také kroupy promíchané s dušeným masem (vepřovým, telecím, s játry) nebo jenom se strouhaným sýrem.

Rýže

Rýže je velice lehce stravitelná, a proto se používá na přípravu dietních pokrmů. Zaváří se do polévek, podává se jako příkrm nebo upravená jako kaše, pudink, atd. Spolu s krupicí je hodně používána v našich kuchyních. Podává se k různým omáčkám, k masovým směsím, upravuje se se zeleninou nebo i s masem jako "rizoto", apod. Chutná s chutí slanou i na sladko s ovocem. Její použití je široké a její obliba veliká.

Jáhly

Jáhly jsou prosné obilky. Obsahují vysoké procento bílkovin a tuku, snadno proto žluknou a hořknou. Upravují se na sladké a slané pokrmy, vhodné jsou také jako zavářka do zeleninových polévek. Před úpravou je vhodné jáhly oprat a spařit dvakrát v horké vodě, aby výsledný pokrm nechutnal hořce. Pokud se vrátíme opět do dob našich babiček, pak bychom měli znát jáhlové škubánky. Z uvařených jáhel se lžící (namočenou v horkém sádle) vykrajovaly noky, které se polévaly osmaženou cibulkou a podávaly se salátem nebo s ovocným kompotem.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují ze všech obilovin nejvíce bílkovin a tuku. Mají také hodně vitamínu B a lecitin. Vaří se z nich polévky, kaše, slané i sladké příkrmy. Přidávají se také k nastavování pokrmů a jsou důležitou součástí dětské i dietní stravy, oblíbené jsou u sportovců pro obsah výše uvedených látek. Z ovesných vloček uvařených ve vodě se připraví kaše a podává se s usmaženou cibulkou. Kaše připravená z vloček vařených v mléku a posypaná skořicí nebo kakaem, se podává s kompotovaným ovocem. Ovesné vločky se používají také k přípravě karbanátků nebo vánočního cukroví.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena