Vaření.czMagazínObiloviny používané i zanedbávané 2. díl

Obiloviny používané i zanedbávané 2. díl

Obiloviny používané i zanedbávané 2. díl

Další z kategorie obilovin, na které v našich kuchyních nesmíme zapomínat.

9676×

Ječmen

Ječmen - jistě ho spíše znáte jako kroupy. V kuchyni běžně používáme kroupy a krupky. Jsou to očištěná a ohlazená zrna ječmene. Byly velmi hojně používány v lidové kuchyni. Protože vyžadují velmi dlouhou dobu vaření, používáme raději trhaných krupek, ale i ty, musíme vařit ve velkém množství vody alespoň hodinu, aby byly dobře stravitelné.

Význam a použití

Ječmen je velmi cenné obilí, které má vysoký obsah bílkovin, ale obsahuje i vitamíny B, E. Byl doporučován jako léčivý prostředek při některých chorobách střev, žaludku a dvanácterníku, působí blahodárně na střevní flóru. Kroupové odvary se doporučují při střevních onemocněních. Ječná mouka nevyniká dobrou pečlivostí, proto se prakticky používala jen na lívance.

Oves

Oves je další z cenných obilovin, která se u nás více pěstovala a měla své využití v kuchyních.

Význam a použití

Ječmen obsahuje hodně bílkovin a tuků, z minerálních látek je v něm hodně železa, fosforu, draslíku, hořčíku a síry. Z vitamínů obsahuje komplex skupiny B. V našich obchodech jej zakoupíte v podobě vloček, které můžeme použít k přípravě různých pokrmů (kaše, huspeniny, mletá masa, studené zákusky apod.)

Müsli

Müsli je pokrm ze syrových ovesných vloček, který se připravuje a podává s ovocem, džemem, mlékem.

Proso

Velmi zanedbávanou obilovinou je u nás proso a z něho vyráběné jáhly. Vytlačila je rýže.

Význam a použití

Je to však škoda, protože jáhly jsou hodnotnější než rýže. Obsahují přes 10% bílkovin, mají ze všech obilovin nejvíce železa a poměrně hodně vitamínů skupiny B. Protože v jáhlách je zastoupeno dost tuku, snadnou hořknou. Proto vždy před použitím přebrané jáhly spaříme několikrát horkou vodou. ¨ Připravujeme z nich jáhlovou kaši, kombinujeme ji také s masem či zeleninou, připravujeme ji na sladko nebo nám tvoří základ pro přípravu knedlíků.

Krupice

Krupice je výrobek z pšenice, velmi vhodný pro přípravu dětských a dietních pokrmů.

Význam a použití

Výživovou hodnotu má stejnou asi jako hrubá mouka. Nerostné soli a vitamíny skupiny B ubyly vymílání, proto se doplňují mlékem a vitamín C ovocem. Tak získáme pokrm s živočišnými bílkovinami a cennými vitamíny. Z krupice můžeme připravit i další chutné pokrmy - přidáváme ji do bramborového nebo tvarohového těsta, které nám zlehčí více, než hrubá mouka.

Sója

Sója je prastará rostlina, ve východní Asii známá přes tisíc let. Botanicky je to luštěnina, ale v kuchyňské praxi bychom ji spíše mohli nazvat obilovinou pro její častější používání v podobě mouky. Na východě se používají i sójové boby, ze kterých se vyrábí sójové mléko a jogurt a chutná přísada do pokrmů - sójová omáčka.

Význam a použití

Sója je neobyčejně výživná a biologicky hodnotná. Obsahuje až 40 % bílkovin, které se svým složením nejvíce podobají bílkovinám živočišným. Obsahuje i vitamíny a lecitin. Sójovou mouku můžeme přidávat do každého těsta (asi 5 - 15%) na vaření i pečení. Také však k obalování nebo k nastavování sekaných mas. Chuťově má tu nevýhodu, že pečivo je potom příliš suché. Pokud však do těsta nastrouháme jablko nebo mrkev, když místo cukru použijeme med - těsto zvláčníme. K pečivu podáváme kompoty nebo ho poléváme ovocným sirupem či mléčnými krémy. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena