Vaření.czMagazínNemocniční strava a kojení

Nemocniční strava a kojení

Nemocniční strava a kojení

Každý z nás se někdy, i když nerad, ocitl v nemocnici, kde byl odkázán na ne vždy chutnou a vhodnou nemocniční stravu.

15682×

Nemocnice obecně

Pacienti v nemocnicích si často stěžují, že se jídlo nedá pozřít, že není chutné, někdy se stává, že je i prošlé. To se týče zejména sýrů či jogurtů podávaných k snídani, svačině či večeři. Bohužel to není se stravováním v nemocnici jediný problém. Pacienti často dostávají pro ně nevhodnou stravu. Jak je možné, že pacient po operaci žaludku dostane ihned následující den oběd stejný jako ostatní pacienti?

Maminky po porodu

Porod je zážitek na celý život, po dlouhém utrpení a bolesti uvidí maminka poprvé v životě své malé děťátko. Všude se píše o tom, jak dbají lékaři na citovou vazbu matky a dítěte ihned po porodu, ovšem dbá někdo na to, aby matka dostávala místo klasické nemocniční stravy takovou, která je vhodná? Je spousta potravin, které vhodné nejsou. Přes mateřské mléko se nevhodné látky dostávají do tělíčka miminka a mohou způsobit pěkně bolavou neplechu. Ano mluvím o jídlech, která nadýmají.

Nevhodné potraviny pro kojící maminky

Začneme ihned od snídaně. První samozřejmostí by jistě mělo být, že se na stole neobjeví žádné prošlé potraviny, to je naprosto nepřípustné. Pokud se nám to stane, ihned nahlásíme tuto skutečnost sloužícímu personálu. Mezi další, teď už pouze nevhodné potraviny, patří čerstvé pečivo, tady platí, že vhodnější je rohlík z minulého dne, i když uznávám, že si pochutnáme méně.

Mezi nevhodné potraviny v období kojení patří jednoznačně na prvním místě luštěniny, dále květák, brokolice, vejce, hroznové víno, hrášek, cibule, bohužel však i čokoláda, sladkosti (i když ty v porodnici asi nedostanete), ve větší míře mléčné výrobky, kořeněné pokrmy, samotné mléko a česnek. Z nápojů je to v první řadě perlivá voda, ať už slazená nebo bez příchuti, ale také ovocné džusy. Ty nejsou vhodné také kvůli možnému výskytu alergie vašeho děťátka.

Bohužel většina výše uvedených potravin se v nemocniční stravě objevuje každý den v podobě čočky na kyselo, smetanových omáček, pečeně na česneku, francouzských brambor s cibulí a vejci. Nehledě na to, že jsou pro kojící maminky nevhodné, jsou také většinou nevalné chuti.

Další chyby dělají návštěvy

Pobyt v nemocnici (v porodnici obzvlášť) bývá ve znamení návštěv. Každý se nejprve vrhne pomazlit s vaším drobečkem a pak vám budou chtít udělat radost tím, že vám dají nějaký ten pamlsek, aby bylo zřejmé, že na vás také myslí. Jenže bohužel. Kámen úrazu je ten, že většinou přinesou již výše zmiňovaný ovocný džus, protože přece vám nebudou nosit vodu bez bublinek, nechtějí na vás přece šetřit. S džusem přinesou nějakou tu sušenku, čokoládu, či bonboniéru a kytici. Jen pamatujte, že jmenované potraviny nejsou během kojení vhodné. Poproste návštěvy už před odjezdem do porodnice, aby vám nevhodné potraviny nenosili a nedráždili vaše chuťové buňky zbytečně.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena