Vaření.czMagazínNejpoužívanější koření v české kuchyni 1.díl

Nejpoužívanější koření v české kuchyni 1.díl

Nejpoužívanější koření v české kuchyni 1.díl

Mnoho z nás má doma spoustu koření a bylinek a přitom mnohdy ani netušíme, kde koření použít. Přinášíme vám první díl našeho seriálu těch nejpoužívanějších druhů koření a bylinek v našich kuchyních.

14531×
Doklady o využití koření a bylinek pro jejich léčivé účinky pocházejí již z roku 2800 př. n. l. z dob egyptského lékařství. Až do 30.let našeho století se většina léků vyráběla výhradně z přírodních zdrojů. Mezi byliny s léčivými účinky patří i většina koření. Rozmach bylinkářství v Čechách počal s příchodem Angela z Florencie na dvůr Karla IV., který v Praze otevřel první lékárnu a pro výrobu léků si pěstoval vlastní byliny v "Andělské zahradě". Dnes si povíme něco málo o koření, které patří mezi nejpoužívanější v našich kuchyních a které by v nich rozhodně nemělo chybět. Nabízím vám jeho abecední přehled - proto se také snadněji můžete orientovat a rychleji nalézt koření, které vás konkrétně zajímá.

Adžika

Adžika je směs koření, užívaná v arménské, gruzínské a zakavkazské kuchyni. Je velmi příjemná, nepříliš ostrá. Používáme ji podle chuti (1-2 lžičky na 1 kg masa). Lze ji použít na jakýkoliv způsob úpravy. Směs tvoří sůl, česnek, chmeli suněli, sumah, paprika sladká, paprika pálivá, koriandr a kopr.

Anýz

Anýz má nasládlou chuť. Používáme ho do některých druhů chleba, do pečiva, k nakládání červené řepy, do červeného zelí, okurek. Je velmi příjemný v kompotech, třeba v hruškovém nebo jablečném. Anýz můžeme v malém množství přidávat k dušeným houbám, především k žampionům. Je velmi oblíben v indické a čínské kuchyni, kde se používá do masitých jídel. Vyrábějí se z něho likéry, vaří se z něj čaj. Anýz ulehčuje od kašle, má vliv na vyměšování žluče. Urychluje trávení a podporuje chuť k jídlu. Dále pomáhá při křečích trávicího traktu a podporuje sekreci žláz.

Bazalka

Kořením bazalka jsou listy velmi intenzivně vonící rostliny z rodiny pyskokvětých. Její původ je v jihovýchodní Asii. Dnes se jí daří v zemích ve Středomoří. Bazalka má nasládlou chuť a vůni podobnou mátě, přičemž si však zachovává své charakteristické aroma. Používá se především v italské kuchyni, k rajčatům, v zelné polévce, v salátech, k rybám, pečeným husám a kachnám, do špenátu, pikantních omáček, ke zvěřině a do paštik. Můžeme ji kombinovat s česnekem, pepřem i paprikou. Aroma bazalky se vařením rychle ztrácí, proto ji přidáváme až těsně před servírováním.

Bobkový list

Jde o sušený list vavřínového keře s aromatickou až trpkou chutí. Bobkový list používáme do polévek, omáček, k nakládané zelenině, k houbám. Vhodný je také k pikantním masovým a rybím pokrmům. Pochází z Turecka. Více dozvíte v našem článku Bobkový list.

Estragon

Vůně estragonu je sladká a výrazně aromatická. Připomíná fenykl, anýz a lékořici. Estragon je součástí provensálské směsi bylinek. Je to typické koření francouzské kuchyně vyhledávané k přípravě delikátních pokrmů z drůbežího masa a bylinkových omáček. V příštím díle si povíme o hřebíčku, kari koření, kajenském pepři a dalších. Určitě se máte na co těsit. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena