Vaření.czMagazínNejen rehabilitační pomůcka

Nejen rehabilitační pomůcka

Nejen rehabilitační pomůcka

Znáte MOTOmed? Víte, že jde vlastně o jakési kolo, které vás osvěží, vaše svaly pod kontrolou procvičí a ještě navodí váš dobrý duševní stav a příjemný pocit z tréninku?

10374×
Je maximálně využíván klienty léčeben pro tělesně postižené, najdete ho v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, ale využít ho mohou i ostatní zájemci, kteří jsou mu nablízku. Stroj podobný kolu nechá vaše svaly pracovat samostatně, ale díky stálé kontrole jejich napětí v průběhu cvičení zvyšuje či snižuje plynule zátěž, kterou musíte při cvičení překonat. Displej vám neustále oznamuje - a vlastně vás tímto i kontroluje - zda pracujete oběma končetinami (levou i pravou nohou či levou a pravou rukou) stejně nebo zda se jedna z vašich končetin jednoduše "ulejvá". Jde-li o svalové křeče, které v průběhu cvičení také mohou nastat, displej nahlásí a doporučí změnu nastavení napětí, změnu směru chodu (vpřed či vzad) apod. Program a stručný text, který se na displeji zobrazí od počátku cvičení, tedy od prvního zapnutí stroje, vás vede po celou dobu tréninku až po správné ukončení cvičení a vypnutí stroje.

Léčebné cíle tohoto přístroje vedou:

 1. k redukování křečí, zvyšování pohyblivosti
 2. K uvolňování svalstva totiž dochází i při vystřelující křeči a při celkové nepohyblivosti.
 3. k objevování a vytváření zbytkových sil
 4. Zbytkové síly, které jsou buď skryty nebo které nestačí k provádění úplných pohybů, mohou být znovu objevovány a opět využívány.
 5. ke zmírňování následků způsobených nedostatkem pohybu
 6. Jde například o ztuhnutí kloubů, zkrácení svalů, lámavost kostí - osteoporózu, poruchy prokrvování, trávicí problémy. Pokud je denně prováděna léčba pomocí přístroje MOTOMED, může se za určitých okolností zabránit nepříjemným a nákladným operacím a drahé léčbě.
 7. k podporování chůze
 8. Trénink samotný také udržuje a vytváří základní dobrou kondici - vytrvalost a sílu svalů a koordinaci různých pohybů, které jsou pro chůzi nezbytné. Trénink uvolňuje brzdící křeče - spasmy, stupňuje při chůzi jistotu a chůzi zlepšuje.
 9. k posilování duševního stavu a dobrého pocitu
 10. Cvičení umožňuje pravidelný pohyb a snahu samostatně pro sebe něco udělat. Může to pozitivně působit na psychiku a dobrý pocit člověka, protože radost uvolňuje hormony štěstí.

Možnosti léčby přístrojem jsou:

 1. pasivní trénink s využitím motoru
 2. Nohy, případně paže jsou uváděny do pohybu motorem. Tato pasivně prováděná gymnastika se velmi pozitivně projevuje při spastických ochrnutích a při přípravě na fyzioterapii. Dolní a případně i horní končetiny se mohou uvolnit, svalové napětí se dá regulovat a snižovat.
 3. aktivní trénink - šlapání "servo" s podporou motoru
 4. I děti s velmi malými vlastními silami mohou pomocí funkce cvičení "servo" podporované motorem samostatně aktivně trénovat. Děti do tréninku vkládají svou sílu svalů a pomocí motoru a speciálního programu lze v mnoha případech dosáhnout zrychlení pedálů. V důsledku toho mohou děti při provádění rehabilitace již brzy začít využívat i sebenepatrnější síly svalů a podporovat ji.
 5. aktivní trénink
 6. V tomto případě jde o aktivní trénink podobný ergometrickému tréninku s vlastní silou svalů, při němž se vzdoruje brzdnému odporu. Tento brzdný odpor se dá jemně, pozvolna nastavovat na 20° brzdného zatížení. Vlastní výkon je během tréninku a po něm signalizován na displeji jako zpětné hlášení.
Pokud bychom chtěli hovořit o pořízení tohoto přístroje do našich domácností, půjde zřejmě o luxus, který si patrně rozmyslíme. Jestliže však v naší blízkosti žije člověk, který maximálně potřebuje a ve velké míře by využil motomed, jistě se s ním osobně seznámí v některém z rehabilitačních center, která se u nás nachází. Pamatujte při doprovodu tohoto člověka na plánované cvičení, že i vaše tělo ocení přednosti tohoto přístroje. Je totiž určen nejen tělesně postiženým, ale i ostatním klientům, a to bez rozdílu věku.
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena