Vaření.czMagazínNákup a skladování čerstvého masa

Nákup a skladování čerstvého masa

Nákup a skladování čerstvého masa

Maso je zdrojem bílkovin, vitaminů skupiny B a železa. Obsah tuku ovlivňuje chuť masa a měkkost. Do zdravé výživy však všechny druhy masa nepatří. Vyhýbáme se tučnému, přednost má drůbež.

15845×

Nákup masa

Při nákupu volíme spíše známé řeznictví, kde máme jistotu, že se nám dostane čerstvého masa, než nákup v hypermarketech, kde maso sice vypadá čerstvé, ale nemusí tak vždy být. Hovězí maso by mělo být tmavočervené a lehce protkané tukem. Jehněčí zase naopak, čím je maso tmavší, tím je zvíře starší. Nejtužší maso pochází z přední části a nejlépe se hodí k pomalému vaření.

Skladování masa

Maso ihned jak přijdeme z nákupu, uložíme v uzavřené nádobě do chladničky, aby z něj nekapala tekutina na ostatní potraviny. Rozmražené maso nebo drůbež uvaříme co nejdříve, nikdy již znovu nezmrazujeme. Zmrazujeme-li karbanátky, steaky nebo naporcované kotlety, zabalíme každý kus zvlášť, aby se neslepily. Pak i snadno odebereme jen potřebné množství a nemusíme rozmrazovat celé. Pokud zmrazujeme celou drůbež, je třeba ze sáčku vytlačit všechen vzduch. Pokud se nám stane, že jsme maso včas nevyjmuli z mrazáku, proces rozmrazování urychlíme, když maso zabalené, tak jak bylo v mrazáku, dáme do studené vody, tu pravidelně měníme, dokud se maso nerozmrazí. Rozmrazujme-li maso v lednici, počítáme s tím, že to bude trvat několik hodin. Proto je nejlépe rozmrazovat maso přes noc.

Ryby

Jsou velmi důležitou součástí zdravé výživy. Na trhu je k dostání široká paleta druhů, které lze připravit na mnoho různých způsobů a hodí se pro jakoukoli příležitost. Nechceme-li ryby vykosťovat, koupíme rovnou naporcované, ušetříme si tím nejen čas, ale i práci.

Výběr ryb

Ryby s válcovitým tělem a bílým masem (například treska) se obvykle prodávají naporcované jako filé nebo plátky s kůží i bez ní. Ploché ryby s bílým masem jako je kambala dostaneme celé nebo v plátcích. Malé ryby jako je platýz koupíme v celku. Tučné ryby (pstruzi, sledi, makrely) jsou k dostání v celku i v plátcích. Jsou zdrojem vitamínů a základních tuků, které omezují vznik srdečních chorob.

Zmrazování ryb

Aby plátky ryb zůstaly vlhké, nejdříve je necháme zmrazit nezakryté a pak krátce ponoříme do studené vody s ledem. Ryba se tak pokryje tenkou ledovou glazurou. Velké kusy ponoříme dvakrát, aby se utvořila silnější vrstva. Poté je zabalíme a uložíme do mrazáku. Dříve než dáme rybu do mrazáku, označíme sáček datem zmrazení. Ryby s bílým masem vydrží v mrazáku 12 měsíců, tučné ryby 6 měsíců a pokrmy z ryb maximálně 3 měsíce.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena