Vaření.czMagazínMýt či nemýt v myčce?

Mýt či nemýt v myčce?

Mýt či nemýt v myčce?

Nádobí, to je oč tu běží. Rozhodujete se, zda se vyplatí pořídit myčku nádobí? Vrátí se nám investice vůbec?

22299×

„Víte, my jsme si myčku pořídili hlavně kvůli šetření vodou,“ často nesměle sdělujeme přátelům, protože se stydíme přiznat, že pravým důvodem je hlavně časová úspora. A ta je značná! Pokud budeme denně mýt nádobí půl hodiny, ročně to dělá sedm a půl dne!

Při mytí v myčce myslíme i ekologicky

Úspora vody při použití myčky místo ručního mytí je u stejného množství nádobí podle testů provedených v roce 2006 britskou společností Waterwise až pětinová. Myčka si průměrně řekne o 12 až 16 litrů vody, při ručním mytí se na vodoměr načte zhruba 60 litrů vody. Vše platí za předpokladu, že myčku zapínáme, až když je skutečně naplněná. Myčce také musíme důvěřovat a nádobí předem neoplachovat stačí jen mechanicky odstranit větší kusy potravy, potom je energetická úspora maximální.

Další výzkum tentokrát provedený na univerzitě v Bonnu dal stovce dobrovolníků za úkol umýt 12 sad nádobí. Ti, kteří použili myčku, vypotřebovali 16 litrů vody, 1 - 2 kW elektrické energie na provoz myčky a naskládání a uklizení nádobí jim zabralo zhruba 15 minut. Druhá skupina myla nádobí ručně. Dlouhých 80 minut namáčeli, oplachovali a utírali nádobí a použili více než 100 litrů vody, na jejíž ohřev bylo potřeba zhruba 2,5 kW elektrické energie.

Při kterém ze způsobů se spotřebovalo méně vody, méně elektřiny a méně drahocenného času je naprosto evidentní.

Tipy pro mytí a čištění v myčce

V myčce nemusíme mýt pouze nádobí. I další doplňky do domácnosti se v myčce snadno dají do pucu a zbaví bakterií. Musíme však vybrat vhodný, šetrný mycí program.

Někteří beze strachu strčí do myčky hřebeny, kartáče, chrastítka, dětské i zvířecí hračky, štětky na čištění kojeneckých lahví, kartáč na nohy, štětce na make-up, baseballovou čepici, umělé květiny, houbičky na nádobí, obuv typu crocs, ale i kecky, autodržák na nápoje, skleněná stínidla. To je jen zlomek toho, co se dá údajně s úspěchem v myčce znovuzrodit. Zatím jsem nic z toho nezkoušela, ale některé nápady rozhodně vypadají užitečně.

Jak ušetřit při ručním mytí?

Pokud nám finance, ale i malá kuchyň nedovolují dopřát si šikovného pomocníka v podobě myčky, přesto existuje pár tipů, jak při ručním mytí ušetřit energii.

Nádobí bychom měli umývat ihned po použití, než zbytky zaschnou. Nádobí neumývejme pod tekoucí vodou, pokud je to možné, natočme si do jedné nádoby teplou vodu a mycí prostředek, ve kterém zbavíme nádobí špíny. Ve druhé nádobě mějme připravenou studenou vodu na opláchnutí. Pokud jsme obzvlášť šetřiví, můžeme následně použít vodu například ke spláchnutí toalety. 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena