Vaření.czMagazínMravenci v kuchyni

Mravenci v kuchyni

Mravenci v kuchyni

Ačkoliv Ferda je mým oblíbeným pohádkovým hrdinou, rozhodně mi nejsou sympatičtí jeho skuteční příbuzní, kteří v pravidelných nájezdech navštěvují mou kuchyň. Jak se jich zbavit?

15083×

Od prosince loňského roku si užívám zcela novou kuchyni. Z jara se ke mně bohužel přidala parta mravenců, které nic neodradí od toho, aby přeci jen neprozkoumali, zda by se nenašel nějaký pozapomenutý drobeček. Má trpělivost došla, když si z naší kuchyně začali dělat odpadiště. Zní to neuvěřitelně, ale pokaždé na stejném místě u okna jsem našla tu malou krovku, tu hmyzí nohu či tykadlo. Zoufale hledám odpověď na otázku, proč mi lezou do kuchyně? Já přece také nenavštěvuji jejich mraveniště, i když je pravda, že já, na rozdíl od nich, nevím, kde ho hledat. Nechci mravence vybít, stejně je to nemožné. Jen chci, aby se přestěhovali jinam.

Připravme se k boji

Jak jsme již pochopili, pro mravence je zdaleka nejzajímavější naše kuchyň. A proto je nejdůležitější prevence. Mravenci si rádi pochutnávají zejména na sladkém. Spižírna či kuchyňská linka se zrnky cukru je pro ně doslova ráj. Sem tam se najde zrnko cukru, sklenice s medem nebo sirupem. I přes snahu se ne vždy daří vše uklidit z jejich dosahu. Jak už vím, ani cukřenka opatřená poklopem je nezastaví. Kromě koštěte a vysavače se tedy neobejdeme bez chemických či přírodních prostředků, které mravence odpuzují, případně od radikálnějších preparátů, kteří mravence hubí.

Babské rady proti mravencům

Mravenci údajně nemají rádi majoránku, levanduli, hřebíček, bobkový list či skořici. Tato koření se doporučuje nasypat na jejich cestičky, tím jim narušíme jejich pachové vnímání. Někdo nedá dopustit ani na prášek do pečiva.

Chemické prostředky na mravence

V kuchyni musíme zvláště dbát na to, že ne všechny chemické prostředky jsou nebezpečné pouze pro mravence. Nám se nejvíce osvědčil prášek, který se nasype na mravenčí cestičky, případně za kuchyňskou linku a působí dlouhodobě, navíc je schválený i pro použití v potravinářských provozech. Bohužel mravenci jsou vždy alespoň o jeden mravenší krůček před námi, a proto po pár dnech klidu nacházejí stále nové cesty, jak se dostat ke kýžené potravě. Doslova obden se objevují méně početné skupinky odvážlivců, kteří se vydali zmapovat situaci. Většinou stačí nasypat kolem nich trochu prášku a mravenci utíkají zpět do úkrytu. Pevně doufám, že jednoho dne se už prostě nevrátí.

Je nutné podotknout, že na území České republiky žijí desítky druhů mravenců, potýká se s nimi řada domácností, nejen ve starších domech, ale i v panelácích. Zatímco některé druhy vypudí skutečně pouhé aromatické koření, pokud si k nám do domu našli cestu faraoni, pak se jich nejúčinněji zbavíme, pokud povoláme specializovanou desinsekční firmu.

Máte-li nějaký ověřený recept, kterak mravence odradit od pobývání v našich příbytcích, tak se s ním svěřte v naší diskuzi. 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena