Vaření.czMagazínMini herbář léčivých rostlin

Mini herbář léčivých rostlin

Mini herbář léčivých rostlin

Znáte listy Boldo, chininový strom a eukalyptus? Slyšeli jste o kurkumě, lékořici a ricínu ve spojitosti se zdravím? Pojďme se na tyto rostliny podrobněji podívat.

5004×

Mini herbář zahraničních léčivých rostlin

Boldo stimuluje zažívací trakt

Listy Boldo (Poumus Boldus) pocházejí z Chile a Peru, jsou součástí čajů, které se zaměřují na potíže s trávicím traktem. Listy obsahují éterický olej a alkaloid-boldin, což je výborný stimulant pro celé zažívání. Pití čaje z listů Boldo nám uleví při potížích se žaludkem, střevy i žlučníkem.

Chininový strom - kůra, která prospívá

Z chininového stromu, se kterým se setkáme na Jávě a v Africe, užíváme kůru. Nejznámější je jeho užití při léčbě malárie. Chinin působí jako podporující a posilující prostředek při tvorbě žaludečních šťáv.

Eukalyptus nejen pro inhalace

Eukalyptový strom řadíme mezi myrtové porosty a hojně se pěstuje v Austrálii a Středomoří. V listech eukalyptu nacházíme až 3 % éterického oleje, jeho hlavní složkou je tzv. Cineol - Eukalyptol . Olej z listů získáváme destilací pomocí vodní páry. Eukalyptový olej je součástí mastí, utišuje nemoci z nachlazení. Používá se také jako inhalační prostředek při katarech.

Kurkuma na žlučníkové potíže

Kurkuma je kořením, která se užívá při žlučníkové dietě a jaterních onemocněních. Účinky éterických olejů a curumini podporují funkci žlučníku. Domovem kurkumy, která je součástí oblíbeného kari koření, je jih Asie a Malajské ostrovy.

Myrrha účinně působí na záněty v ústech

Myrrha se k nám dostává zejména z Arabských zemí a ze Somálska. Jedná se o kaučukovou pryskyřici, jejíž vysušenou mléčnou šťávu získáváme sběrem z ran kůry stromů. Myrrha je známá zejména svými dezinfekčními účinky, a to zejména díky éterickému oleji. Nejčastější užití má myrrhová tinktura, která pomáhá při zánětech v ústech a dásních jako kloktadlo. Postup je jednoduchý - na kloktání použijeme několik kapek myrrhové tinktury rozmíchané ve sklenici vody.

Ricín - zázračný strom

Ricín (Ricinus communis), jehož domovem je tropická Afrika, se pěstuje zejména pro olej, který se získává ze zralých semen. Nutno říci, že ricinové semeno je smrtelně jedovaté, přesto se z něj získává ricinový olej, který obsahuje 87 % glyceridů ricinolové kyseliny. Jedná se o jeden z nejsilněji působících projímacích prostředků bez vedlejších účinků. Pro uvolnění stolice zhruba po 2 - 4 hodinách stačí podávat 1 polévková lžíce oleje. Ricinový olej se používá také na obklady při odstraňování šlapkových bradavic.

Senna proti zácpě

Senna, respektive listy a plody (sennové či matčiné lusky) z této léčivé rostliny, jsou účinným projímacím prostředkem. Senna je výborná také v kombinaci s fíky, připravuje se například fíková klobása z pomletých fíků a senny v prášku.

Sladká lékořice

Za farmakologické účinky této léčivé rostliny může tzv. glycyrrhizin, který je obsažen v množství 8 - 15 %. Tato substance je zodpovědná také za typickou sladkou příchuť (50 x silnější než u cukru). Kromě glycyrrhizinu může za spolupůsobení obsah flavonoidů, hořčin, tříslovin a eterického oleje. Při žaludečních a dvanácterníkových vředech je doporučováno užití zejména tinktury z lékořice - užíváme ji pouze při potížích.

Ve výčtu léčivých rostlin nelze zapomenout na Aloe. Rostlina je podrobněji zpracována v článku - Aloe Vera.

Foto: Sxc.hu

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena