Vaření.czMagazínMinerály důležité pro náš organismus

Minerály důležité pro náš organismus

Minerály důležité pro náš organismus

Minerály nejsou pouze prvky, které se nám vybaví spolu s výukou chemie na základní škole. Jsou to významní činitelé pro lidský organismus, kteří ovlivňují řadu jeho správných funkcí.

13314×
V období zimních měsíců spolu se zkracujícími se dny stoupá únava, lidé jsou více než kdy jindy náchylní virózám a při nečekaných pádech na zledovatělých chodnících podléhají častěji různým zlomeninám. Mnozí však ani netuší, že správným a dostatečným příjmem některých minerálů mohou všem těmto nepříjemnostem předcházet. Mezi jedny z nejvýznamnějších minerálů, potřebných pro náš organismus, patří zinek, křemík, hořčík, vápník.

Zinek

Zinek je pro člověka nezbytnou součástí mnoha enzymů, které se podílí na procesu trávení a metabolismu. Má výrazný vliv na zlepšení celkové imunity. Doporučuje se také jako prevence proti chřipkám, rýmě a nemocem z nachlazení. Zinek posiluje lidský organismus proti vzniku zhoubných nádorů a je důležitým pro vznik genetické informace, důležité pro správné množení buněk a správný růst (podporuje také hojení ran). Nedostatek zinku v lidském organismu se projeví nechutenstvím (zejména u dětí) a u dětí nedostatečným růstem, v období dospívání může ovlivnit také pohlavní vyzrávání. Zinek podporuje funkci štítné žlázy a nastane-li jeho nedostatek u dospělých, pak se projeví ve špatné kvalitě vlasů nebo jejich vypadávání. Také se jeho nedostatek projeví v lámavosti nehtů a ve výskytu kožních problémů. Dochází k únavě a ke zlomeninám kostí. U mužské populace může jeho nedostatek ovlivnit nepříznivě funkci prostaty.

Vápník

Vápník je základní stavební součástí zubů a kostí. Podává se v kombinaci s hořčíkem a dále s jódem, vitamínem D nebo také se zinkem. Pouze za přítomnosti hořčíku je totiž dobře zapojen do stavby kostí.

Selen

Selen podporuje růst vlasů a má vliv na snížený výskyt lupů. Snižuje riziko krevních sraženin. Omezuje poškozování chromozomů a snižuje tak riziko nekontrolovatelného bujení.

Křemík

Křemík příznivě působí na vlasovou pokožku a pomáhá také udržet vlasy pružné a pevné. Podílí se na stavbě kostí a chrupavek. Ovlivňuje pevnost a pružnost šlach, kůže a vnitřních orgánů.

Jód

Jód je pro lidský organismus nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy, které ovlivňují všechny metabolické regulace.

Hořčík

Podporuje metabolismus kostí. Chrání před usazováním přebytečného vápníku do měkkých tkání srdce, ledvin nebo cévních stěn. Má protikřečový účinek a pomáhá při bolestivém svalovém napětí. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena