Vaření.czMagazínMilionům amerických dětí chybí vitamín D

Milionům amerických dětí chybí vitamín D

Milionům amerických dětí chybí vitamín D

Sedmdesát procent amerických dětí trpí nedostatkem vitamínu D. Tento problém čeká brzy i naší populaci. Jak tomu zabránit? Jde to vůbec?

5590×

Sedmdesát procent amerických dětí trpí nedostatkem vitamínu D. Nedostatek tohoto vitaminu zvyšuje, mimo jiné, riziko vzniku srdečních chorob a poruchy růstu chrupavek. Ještě donedávna byl nedostatek vitamínu D považován ve Spojených státech za relativně vzácný jev. Nedávné studie však zdokumentovaly spojitost s narůstajícími problémy dospělých právě s nedostatkem vitamínu D v mládí. Mnohem častěji se nyní vyskytují případy křivice, lidé s vysokým krevním tlakem apod.

Výzkumy se nepletou, je to problém

Vedoucí studie doktor Michal L. Melamed uvádí, že několik malých studií již na tento problém v minulosti upozornilo, nikdo se však dodnes nepokusil zkoumat tento problém celostátně.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že 9% vzorků od dětí z USA má nedostatečnou hladinu vitamínu D a dalších 61% velmi nízkou. Nízké hladiny vitamínu D byly časté u dětí starších matek a také u rodin africko-amerického nebo mexicko-amerického původu. Další velmi častý výskyt problému byl u obézních dětí. Dále u dětí, které pily mléko méně častěji než jednou týdně nebo trávily příliš mnoho času u televize, videoher a počítače.

Co způsobuje nedostatek vitamínu D u dětí v USA

Dnešní děti - nejen v USA - mají více sedavý životní styl. Netráví tolik času venku na sluníčku, které napomáhá vytváření vitamínu D v kůži. V USA mají negativní vliv také takzvané sunscreens - filtry na oknech domů a dopravních prostředků, které blokují takzvané UV-B záření ze slunce, které je pro tvorbu vitamínu D tolik potřebné.

Jak bojovat s nedostatkem vitamínu D

Američtí lékaři doporučují, aby děti konzumovaly více potravin bohatých na vitamín D, jako jsou například ryby a mléko. Ale pro organismus je velmi těžké, aby získal dostatečné množství vitamínu D z potravin sám. Proto lékaři doporučují dětem (dokonce i kojencům) a dospívajícím, aby vitamín D přijímaly i ve formě farmaceutických doplňků stravy. Samozřejmě záleží také na výchově dětí, stačí aby rodiče své ratolesti vyhnali od televize na čerstvý vzduch každý den alespoň na 15 - 20 minut.

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena