Vaření.czMagazínMetody aromaterapie

Metody aromaterapie

Metody aromaterapie

Aromaterapie neboli léčba vůní. Jde o vůni čistě esenciálních olejů, které se získávají z léčivých rostlin a dokáží se nějakým způsobem dostat do našeho těla.

8709×

Proniknutí vůní olejů je tedy základem samotné aromaterapie. Existuje hodně způsobů aromaterapie. Některé jsou více účinné, jiné jsou spíše příjemné. Přesto - aromaterapie by měla působit na člověka komplexně. Ulevit mu od bolestí, odbourat stres, úzkost a nespavost. Její výhodou je to, že může prospívat téměř každému.

Aktivní metody aromaterapie

Mezi aktivní metody patří zejména masáž, při které se oleje dostanou přímo do pokožky našeho těla. Jiným způsobem je koupel, která má navíc vysoce relaxační účinek. U nachlazení je pak důležitá inhalace, neméně aktivní jsou obklady.

Masáž

Při masáži do těla aktivně vnikají esenciální oleje. Právě tento způsob je také nejúčinnější a nejvíce léčivý. Používají se tři techniky masáže. Při první se pokožka a svaly zahřívají (efleráž), při druhé se svaly uchopí a promačkávají (petrisáž), při poslední (tření) dochází k uvolnění ztuhlých míst.

Koupel

Koupele mají vysoce relaxační účinek. Do vany napuštěné středně teplou vodou se nakape několik kapek esenciálního oleje. Vychutnávat si takovou koupel bychom měli asi 20 minut. Vhodná je a leckdy postačí i koupel nohou.

Inhalace

V období chřipek a nachlazení je velice účinná metoda inhalace. Uleví člověku od nepříjemných pocitů z rýmy. Příprava je velmi jednoduchá - do velké mísy vlijeme téměř vroucí vodu, přidáme několik kapek léčivého oleje (vhodný je eukalyptový) a pod ručníkem inhalujeme asi 15 minut.

Obklady

Obklady používáme horké, které jsou vhodné při zánětech kloubů a revmatismu, bolestech zubů a při svalových obtížích. Potupně se obklady přikládají na bolavé místo asi na dobu 15 minut. Lze aplikovat také obklady studené - při bolestech hlavy, na výrony, otoky.

Pasivní metody aromaterapie

Při pasivních metodách se vůně aromatických olejů šíří vzduchem po místnosti, kde se nacházíme. Nepřímo tak inhalujeme, oleje se nedostávají do přímého kontaktu s naším organismem. Tyto metody jsou vhodné například při nespavosti.

Svíčky

Používáme svíčky s příměsí esenciálních olejů. Jak svíčka prohořívá, uvolňují se z ní postupně oleje. Metoda je příjemná, není však příliš léčivá.

Rozprašovače

Pomocí rozprašovače zvlhčujeme a osvěžujeme vzduch v místnosti. Olej se přidává do vody v rozprašovači (do 200 ml vody přidáme asi 15 kapek oleje).

Odpařovače

Odpařovače jsou dvě keramické nádobky na sobě. Do spodní umístíme svíčku, do horní nakapeme olej. Jsou velice estetické, dokonale provoní místnost a zajistí intimitu prostředí.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena