Vaření.czMagazínMarmelády a nezbytné přísady

Marmelády a nezbytné přísady

Marmelády a nezbytné přísady

Marmelády pečlivou přípravou nevzniknou jen z čistého ovoce, je třeba jim pomoci. Aby lépe želírovaly, chutnaly, ale i déle vydržely.

22051×

Marmelády - bez cukru to nelze!

Snad v každém receptu na marmelády a džemy (kromě pravých povidel) je uvedeno určité množství cukru. Cukr přispívá ke správnému rosolování ovoce, ať už jde o cukr klasický nebo přímo želírovací. Navíc je i konzervačním prostředkem, kdy při vyšší koncentraci v poměru s ovocem (50 procent a více) zabraňuje množení mikroorganismů. Dalším účinkem je stabilizování vitamínu C v ovoci a udržování pěkné barvy.

Klasický cukr

Cukr používáme bílý (rafinovaný), ale i hnědý, který nás přijde dráž. Na kilo ovoce používáme zhruba kilo cukru, ovšem záleží na druhu. Marmeláda by neměla být příliš sladká, navíc by se s přehnaným množstvím cukru musela vařit déle, aby zrosolovatěla.

Želírovací cukr

Cukr běžně používaný jen obohacený o kyseliny a pektiny, díky kterým dosáhneme při vaření marmelády rosolovité konzistence rychleji. Doba přípravy je tak zkrácena i o polovinu času, čímž v ovoci zanecháme potřebné vitamíny. Podíl pektinu v želírovacím cukru je odměřen tak, aby i ovoce zralé pěkně zrosolovatělo. Ale raději si při nákupu vždy přečteme složení výrobku, obsahově se může lišit, stejně tak sledujeme dobu varu stanovenou výrobcem. Poměr ovoce a želírovacího cukru je stejný 1:1.

Želírovací cukr s minimem kalorií

Marmeládu si můžeme dopřávat, i když si hlídáme linii. Na trhu jsou i speciální želírovací cukry, které obsahují méně kalorií. Používají se v poměru 3:1, to znamená 3 díly ovoce na 1 díl želírovacího prostředku se sníženým podílem cukru. Ale pro jistotu se vždy podíváme na návod uvedený na obalu. Při této volbě želírovacího cukru se nemusíme bát, že bychom přišli o barvu a chuť výsledné marmelády, vše je zachováno. Příprava je opět o něco kratší, vitamíny jsou zachovány. Jedinou nevýhodou může být trvanlivost, tu místo cukru vyrovnáme přidáním jiných konzervačních prostředků.

Med

Med jako sladidlo není u marmelád až tak běžný, ale jeho typická vůně a chuť může být přinejmenším zajímavá. Vždy však zvážíme, zda se k vybranému ovoci bude hodit právě aromatický med. Při vaření marmelády s medem nezapomeneme přidat pektinový přípravek, jinak nám marmeláda neztuhne.

Umělá sladidla

Marmelády pro diabetiky (a nejen pro ně) připravujeme pomocí tzv. diabetického želírovacího cukru. Ten velmi často obsahuje umělé sladidlo sorbit, pektin a kyselinu citronovou. Jako náhradní sladidlo lze zvolit i ovocné sirupy. Použití umělých sladidel jde na úkor trvanlivosti, tyto marmelády by měly být zkonzumovány do několika týdnů.

Přípravky určené k želírovaní marmelád

Schopnost rosolovatění urychlují veškeré želírovací přípravky. Jsou to:

  • želírovací prostředek v prášku (směs hroznového cukru, pektinu a kyseliny citronové)
  • tekutý želírovací prostředek (pouze pektin)
  • agar-agar (želírující prostředek vyráběný z mořských řas)

Marmelády dochucujeme kyselinou citronovou kořením i alkoholem

K dochucení marmelád používáme kyselinu citronovou, koření a alkohol. Marmeládu krásně provoní skořice, badyán, zázvor, hřebíček, trocha rumu, brandy, griotka a jiné.

Zpracování ovoce na marmeládu

Foto: Photos.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena