Vaření.czMagazínMáme doma miminko

Máme doma miminko

Máme doma miminko

Výživa zejména v prvním roce života je základem zdraví každého člověka. Podle čeho se však řídit? Co vaše děťátko může jíst a co naopak nesmí? Existuje vůbec nějaký návod? Poradíme vám.

12385×

Mléčná strava v prvních měsících

Prvních 6 měsíců od narození stačí mléčná strava. Nejlépe samozřejmě mateřské mléko. Nelze-li děťátko kojit, pak přichází na řadu umělá výživa. Zatímco naše maminky znaly jen klasický sunar, dnes již i v této oblasti doba postoupila dopředu a na trhu se objevuje jedna značka za druhou. Záleží jen na výběru každé maminky a doporučení dětského lékaře. Avšak rozhodně se není potřeba obávat, že by některá značka byla horší svou kvalitou. Tyto výrobky jsou děleny do skupin podle věku dítěte. Všechny obsahují potřebné vitamíny, rostlinné tuky, mléčné i nemléčné cukry a prvky potřebné pro zdravý růst dítěte.

Výživa dítěte ve věku 6 - 12 měsíců

Nyní začíná vašemu miminku i vám nové období stravování. Kromě mléčné výživy začíná dostávat i nemléčnou. Tato strava by měla být dostatečně bohatá na vitamíny, minerální látky, potraviny různých barev a složení. Potřebnou výživovou i chuťovou pestrost splní překvapivě jen několik potravin a jejich vhodná kombinace. Rozhodně se nedoporučuje dávat miminku žádné sójové, citrusové, kokosové pokrmy . Vyhýbáme se exotickým potravinám. Nevhodným podáváním potravy již v tomto věku lze zapříčinit pozdější nadváhu či diabetes, vysoký krevní tlak a ischemické choroby srdeční. Při přechodu na nemléčnou stravu začínáme zeleninou. A to v podobě kaše či pyré z jednoho druhu zeleniny, tento druh stravy podáváme v poledne. V žádném případě pokrm nepřichucujeme solí, cukrem a jiným kořením. Chuťové buňky miminka ještě nejsou na takové skoky připravené. Konzistenci kaše pomalu měníme z hladké na hruběji mletou, až se dostaneme k malým kouskům. Postupně druhy zeleniny kombinujeme.

Pozdější obohacená výživa dítěte

Od 7. měsíce začínáme dopoledne a odpoledne přidávat ovoce - opět podáváme jako pyré a později mačkané. Od 8. - 9. měsíce zkoušíme dát dítěti do ruky měkčí kousky. Obilné kaše s lepkem podáváme zhruba od 7. - 8. měsíce. S nelepkovými můžeme začít o něco dříve. Chléb či pečivo dáváme dítěti od 8. - 9. měsíce věku. Kolem jednoho roku začínáme podávat zeleninovo-masové kaše. Nejprve mleté, později kousky. A také podáváme polévky s malými kousky masa. V tomto období již můžeme zkoušet podávat jemně nakrájené maso s přílohou (brambory, rýže, bezvaječné těstoviny). Vejce u kojenců používáme jen zřídka (max. jednou týdně).

Ve věku dvou let by dítě mělo již být schopno normálního stolování a jíst víceméně podobnou stravu jako rodina. Ovšem pozor dáváme na tučná a silně kořeněná jídla, kterým bychom se však měli vyhýbat i my dospělí.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena