Vaření.czMagazínKulinářské rekordy

Kulinářské rekordy

Kulinářské rekordy

Možná si někdy při pohledu na vaši početnou hladovou rodinu připadáte jako ve vývařovně. Kilo masa a dvě kila brambor se sní k obědu jako nic, ale při pročítání následujícího článku možná zjistíte, že by mohlo být ještě hůř.

10992×
Pokusy o kulinářské rekordy jsou vítaným zpestřením různých společenských akcí. S povděkem a nadšením se sledování příprav zúčastňují diváci, kteří na konci pomohou pořadatelům s likvidací nejrůznějších pochoutek. U nás je pokusů o ataky světových rekordů málo. Daleko větší tradici mají v zahraničí, přičemž Spojené státy jsou jim přímo zemí zaslíbenou.

Zajímavé rekordy slané kuchyně

Je 26. listopadu 2004, čas oběda. Přes 5000 hladových obyvatel australské Sydney se nemůže dočkat ochutnávky největšího dosud připraveného rizota. Celkem 7510 kilogramů surovin vytvořilo nový světový rekord. 160 tisíc vajec "stačilo" Japoncům k usmažení největší omelety světa. V Jokohamě tehdy před 12 lety zabírala 128,5 metrů čtverečných. Největší paella, jež měla v průměru 20 metrů, byla připravena před 14 lety ve španělské Valencii. Největší upečenou pizzou se mohou pyšnit v Norwoodu v Jihoafrické republice. V průměru 37,4 metrů velký "slaný koláč" byl připraven z 4,5 tun mouky, 90 kil soli, 1,8 tun sýra a 900 kilogramů kečupu. V Jihoafrické republice se podařilo připravit také nejdelší kebab světa. V Pretorii podél ulice Denyssen dosahoval 1554,65 metrů. Největší hamburger světa má na svém kontě Loran Green z Montany. Průměr housky s masovým plátkem činil úctyhodných 7,32 metrů. Po zvážení se na displeji váhy objevil údaj 2740 kilogramů. Představte si, že by cestu z Poděbrad do Prahy lemoval obří párek. Nemožné? Ve Velké Británii to zas takový problém není. V Sheffieldu totiž J.J. Tranfield vyrobil 59,14 kilometrů dlouhou uzenku. Ještě nikdo nikdy nevyrobil tak velký sendvič, jako Will Woody z Michiganu. Rok starý rekord má hodnotu 2467,5 kilogramů. Sendvič měřil 3,6 metrů na délku i na šířku. Zakousnout se do něj byl opravdový problém, vždyť na výšku měl 5,34 metrů. 29,09 tun vážil největší vyrobený sýr. Čedar ovšem nevznikl ve Švýcarsku ani v Británii, jak by se dalo předpokládat, nýbrž v Kanadě. Na výrobu sýra bylo spotřebováno 245 tun mléka. I v Ohiu se mohou pyšnit rekordem. Postarala se o něj továrna na bramborové lupínky, vyrobili zde totiž největší sáček s brambůrky na světě. "Vak" vážil 197 kilo.

Zajímavé sladké rekordní počiny

Největší lízátko bylo vyrobeno před třemi lety ve Švédsku. Vážilo neuvěřitelných 2158 kilogramů. Největší tabulka čokolády se podařila vyrobit z 2280 kil surovin v Turíně. Podobně jako u lízátka lituji, že jsem nemohla být přítomna závěrečné ochutnávce. Z alabamského pekařství pochází největší upečený koláč. Jeho celková hmotnost činila 58,08 tun, z toho jen poleva měla 7,35 tun. Těžko říci, kolik hostů by musela mít svatební hostina, aby se snědl svatební dort o váze téměř 7 tun. Největší upečený dort totiž vážil 6818 kilogramů a mají ho na svědomí opět Američané. Zaujala vás dnešní porce rekordů? Těšte se na další. Příště se mimo jiné dozvíte, jaké největší exempláře ovoce a zeleniny se podařilo vypěstovat světovým zahrádkářům. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena