Vaření.czMagazínKosmonauti na ISS si poprvé připili recyklovanou vodou z močí

Kosmonauti na ISS si poprvé připili recyklovanou vodou z močí

Kosmonauti na ISS si poprvé připili recyklovanou vodou z močí

Kosmonauti z mezinárodní vesmírné stanice (ISS) poprvé pijí vodu z recyklačního systému v hodnotě 4,8 miliardy korun. Při této příležitosti uspořádali malou oslavu.

5333×
Houston (USA) 21. května 2009 (ČTK) - Posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se podařilo zprovoznit zařízení recyklující moč kosmonautů na vodu a ve středu si její tři členové první "várkou" slavnostně připili.

Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých internetových stránkách. Recyklační systém ECLSS v hodnotě 250 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) dopravil na ISS loni v listopadu raketoplán Endeavour. Astronauti ho však nemohli zatím používat, dokud odborníci na Zemi neprověřili vzorky vody, kterou vyprodukoval, a neopravili porouchanou záklopku stroje. To se podařilo v pondělí, a tak si ve středu mohli poprvé vodou z nového zdroje připít. Astronaut Barratt při této příležitosti poznamenal, že je trochu podivné, když si na oběžné dráze popíjejí čistou vodu, "když ta skutečná je přes 200 mil odsud", připomněl také, že se ISS pohybuje ve výšce přes 300 kilometrů nad Zemí. Funkční zařízení na recyklaci vody je nezbytné pro letošní plánované rozšíření stálé posádky orbitálního komplexu ze současných tří kosmonautů na šest. Ulehčí se také zásobovacím lodím, které nebudou muset na stanici dovážet tolik čerstvé vody. V neposlední řadě je vývoj takového přístroje klíčový pro chystané základny na Měsíci a na Marsu.Vlastní vodu na ISS dosud zajišťovalo podobné zařízení v ruské části komplexu. To ale na pitnou tekutinu přetváří vlhkost ze vzduchu, a ne lidskou moč. Americký stroj svádí kapalné výměšky astronautů do velké nádrže, kde se z nich zahříváním odpaří voda. Tyto páry se smíchají s vodou, která se sráží ze vzduchu, a výsledek se pročistí přes filtry.

Až bude na palubě ISS šest kosmonautů, dokáže recyklační jednotka podle NASA vyrobit 22 litrů vody asi za šest hodin.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixmac.com
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena