Vaření.czMagazínKoření a jeho vlivy na organismus 1.díl

Koření a jeho vlivy na organismus 1.díl

Koření a jeho vlivy na organismus 1.díl

Nikdo z nás si jistě nedovede představit kuchyni ve které by se nenašlo alespoň to nejzákladnější spektrum koření. Od pepře, přes kmín, bobkový list až po majoránku nebo česnek a to jsou jen ty nejznámější druhy koření. Málo kdo si ovšem představí, co se v jednotlivém koření skrývá za klady i zápory pro náš organismus.

12721×
Každý člověk vnímá vlivy koření jinak, ale ve své podstatě je můžeme shrnout takto: povzbuzuje čichové a chuťové buňky, vzbuzuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování trávicích šťáv v zažívacím traktu, urychluje peristaltiku střev, vstřebávání živných látek z potravy a také zrychluje oddělování a vylučování odpadních látek. Tady vidíme, že koření nemá vliv jen na chuťové buňky, ale podílí se na různých procesech v našem těle. Rozmanitost různých látek v koření je značná a výše jejich obsahu záleží na více faktorech. Nejdůležitější faktor je samozřejmě kvalita koření, dále záleží na jeho úpravě i uchování a také na eventuálních příměsích. Uveďme si jaké látky se v koření vyskytují.

Alkaloidy

Dusíkaté sloučeniny se silným vlivem na fyziologii lidského organismu. Patří sem jak silné jedy, tak i účinné léky. Najdeme je v pepři, paprice, objevují se v máku, kakau, kávě, čaji, angosturové kůře, černuše, puškvorci, pískavici, řeckém seně a jiných.

Glykosidy

Jsou většinou nahořklé chuti. Obsaženy jsou v česneku, hořčici, jalovci, mařince, routě,pískavici řeckém seně, yzopu, šafránu, křenu, kaparech, puškvorci.

Silice

Intenzivní vonící těkavé olejovité tekutiny nebo-li éterické oleje. Najdeme je hlavně hluchavkovitých rostlinách: v mátě, mateřídoušce, tymiánu, bazalce, dobromysli, majoránce, meduňce, popenci, saturejce, yzopu, také v jalovci, bedrníku, černobýlu, fenyklu, chmelu, kmínu, koriandru, křenu, levanduli, libečku, paprice, pelyňku, petrželi, puškvorci, routě, rozmarýnu, pískavici řeckém seně, ředkvi, bobkovém listu, andělici a jinde. Obsaženy bývají také v citronové kůře, ve skořici, hřebíčku, zázvoru, muškátovém oříšku a květu, v badyánu a ve většině dováženém i našem koření. Různé druhy silic působí na různé části našeho těla. Některé působí na nervový systém, jiné podporují vyměšování trávících šťáv, chuť k jídlu, další překrvují pokožku, působí dezinfekčně, proti nadýmání či močopudně.

Slizy

Mají schopnost bobtnat. Dobře působí na sliznici, zvláště při zácpě. Jsou v brutnáku, puškvorci, pískavici řeckém seně, ve skořici a dalších.

Třísloviny

Chuť mají svíravou a působí proti průjmům. Koření v kterých jsou obsaženy se nemá dlouho vařit, např. yzop, tymián, bazalka, dobromysl, rozmarýn, saturejka, majoránka, máta, popenec, mateřídouška, meduňka, bedrník. Mají také antibakteriální účinky a působí proti krvácení.

Tuky

Najdeme je především v semenech hořčice všech druhů a muškátovém oříšku. Důležité je koření chránit před světlem a teplem kvůli žluknutí. Olej najdeme také v olivách, u různých druhů oříšků,v semenech, v pískavici řeckém seně, fenyklu, badyánu, pepři a dalších.

Sacharidy a bílkoviny

Více sacharidů najdeme u skořice, zázvoru, kurkumy, semen fenyklu, nati yzopu, semen pepře. U bílkovin to jsou semena pískavice řeckého sena, z kořenících přípravků kvasnice.

Pryskyřice

Vznikají v některých rostlinách při látkové výměně. Přítomny jsou v kurkumě, andělici, galgánu, yzopu, libečku, popenci, jalovci, asantu (Asa foetida-čertovo lejno), černuše, routě, šalvěji, tymiánu.

Organické kyseliny

Kyseliny jako citronová, jablečná, vinná, octová, šťavelová a další najdeme v plodech a listech citronu, pomeranče, jablka, rozinek, šťovíku, sumahu, jalovčinek, popence, dřišťálu, dřínu. Koření dodávají nakyslou chuť a působí lehce projímavě.

Hořčiny

Povzbuzují chuť k jídlu. Obsaženy jsou v pelyňku, černobýlu, estragonu, chmelu, levanduli, puškvorci, routě, majoránce, popenci, zázvoru a dalších.
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena