Vaření.czMagazínKofeinismus - kofein jako droga

Kofeinismus - kofein jako droga

Kofeinismus - kofein jako droga

Nejen drogy či alkohol, ale i tak prostá věc jako je káva, se může stát předmětem závislosti. Věděli jste, že kofeinem se můžete i otrávit?

20874×

Kofein přijímáme každý den. Je obsažen v kávě, čaji, kofole a jí podobných nápojích. Protože je pití těchto kofeinových dávek společenskou zvyklostí, je závislost na kofeinu jednou z nejrozšířenějších závislostí na světě.

Jak vypadá kofeinismus?

Jak poznáte, že jste kofeinistou, tedy závislým na kofeinu? Nevydržíte dlouho bez kávy, energy drinku či coca-coly. Jakmile dávku vynecháte, objevují se abstinenční příznaky jako je pocit neklidu, úzkosti, fyzický i psychický útlum a poruchy spánku. Čím déle svou dávku kofeinu nemáte, tím větší je chuť na ni.

Kofein - v malém množství kamarád, ve velkém nepřítel

I když nejsou následky kofeinismu tak rapidní jako třeba u alkoholismu, neměl by se tento typ závislosti podceňovat. Např. dlouhodobá konzumace většího množství kávy může způsobit trávicí obtíže včetně žaludečních či dvanáctníkových vředů. Obvykle je horší také krevní tlak. Dlouhodobý příjem vysokých dávek kofeinu je příčinou nechutenství, nesoustředěnosti, roztěkanosti a nespavosti.

Otrava kofeinem

Ano, kofeinem se opravdu můžete otrávit. Pokud jste trvale neklidní, občas špatně vidíte, cítíte záškuby ve svalech a třes, zřejmě se již pár dní postupně trávíte kofeinem. Náhlá, akutní otrava kofeinem se projevuje bušením srdce, bolestmi hlavy, závratěmi. Zřídka se mohou objevit i halucinace. Typické je také časté, až trvalé nucení na močení.

Energy drinky - novodobý stimul

Poslední dobou vzrůstá také obliba energy drinků. Pijeme je zejména když jsme unavení nebo potřebujeme-li zůstat soustředění. Energy drinky dodávají tělu energii díky vysokém obsahu kofeinu a cukru. Hladina cukru v organismu však rychle klesá a na člověka padne ještě větší únava než před vypitím první plechovky. A tak si dotyčný brzy dopřává drink další. Ještě horší variantou je mixování energy drinků s alkoholem - tak silný energetický koktejl může být způsobit i srdeční arytmii.

Léčba kofeinismu

Lidé pijí kofeinem napěchované nápoje proto, aby získali energii, zbavili se únavy a zůstali ve střehu. Tělo si však brzy na příděl kofeinu zvykne a začne vyžadovat vyšší a vyšší dávky. Chcete-li se nepříjemných příznaků kofeinismu zbavit, začněte získávat energii aktivním odpočinkem - sportem, tancem nebo dlouhými procházkami. A odpočívejte také psychicky - relaxujte, poslouchejte hudbu a nepřehánějte to s prací.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena