Vaření.czMagazínJogurt, podmáslí a zakysaná smetana

Jogurt, podmáslí a zakysaná smetana

Jogurt, podmáslí a zakysaná smetana

Mléko i smetana vlivem tepla houstnou nebo kysají přidáním některých bakteriálních kultur a mění se tak na podmáslí, kysanou smetanu a jogurt. Tyto výrobky mají v kuchyni velký význam. Používají se na dresinky, dipy, přidávají se do těst a zlepšujeme jimi chuť omáček.

24934×
Kysaná smetana se hodně používá ve střední a východní Evropě, jogurt je velice oblíbený v Indii a na Středním východě a americké kuchařky zase hojně používají podmáslí do pečiva a nápojů. Jedinou nevýhodu mají a to takovou že se nehodí na vaření, protože se srážejí. Používají se proto až ke konci vaření.

Jogurt

Domníváme se, že pochází z turecké kuchyně, ale po několik staletí se používá v Indii. Připravuje se v mnoha druzích, záleží hlavně na kvalitě mléka - plnotučné, smetana nebo polotučné a na jeho druhu - kravské, kozí, bůvolí a jiné. Jogurt se vyrábí přidáváním bakterií, které prospívají trávicímu ústrojí. Jogurt se také používá na marinování masa a zahušťují se s ním omáčky. Dělají se i jogurtové nápoje. Řecký typ jogurtů se vyrábí z ovčího nebo kravského mléka a je typický svojí hustou krémovitou konzistencí. Francouzské jogurty jsou velice husté a vyrábí se z nízkotučného mléka. Používají se hlavně do pokrmů a nebo ochucené jen vanilkovým cukrem.

Podmáslí

Je vedlejší produkt výroby másla. Při jeho stloukání se uvolňuje tekutina, a to je právě podmáslí! Dnes se vyrábí jako kysaný výrobek a po fermentaci se nechává 14 hodin odstát, tím získává svou kyselou chuť. Výborné kombinace jsou s ovocem, kdy vše stačí rozmixovat a máte lahodný nápoj. Podmáslí je také výborné do těst na moučníky, získá pikantnější chuť.

Kysaná smetana

Rozhodně není zkažená. Vyrábí se z homogenizované smetany, která obsahuje větší množství tuku. Přidává se do ní zákys, která napomáhá kyselosti i podmáslí. Kysaná smetana je velice oblíbená, a je velikou součástí ruské kuchyně. Kysaná smetana má stejné použití jako normální, kromě šlehání. Obohacuje chuť mnohých mas, polévek a dresinků. Nasekaná pažitka v kysané smetaně je výborná k pečeným bramborám. V Americe se podává k čokoládovým moučníkům. Pro nás co neustále držíme diety je smetana dosti tučná, ale spousta pokrmů se bez nich nemůže vůbec obejít. Nebylo by to bez ní prostě ono. Co při vaření využíváte nejčastěji? Smetanu, podmáslí nebo jen mléko? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena