Vaření.czMagazínJídlo zmírňující menstruační potíže

Jídlo zmírňující menstruační potíže

Jídlo zmírňující menstruační potíže

Křečovité bolesti v podbřišku, únava, podrážděnost - to jsou hlavní potíže v době menstruace. Víte, jakou stravou je můžete zmírnit?

24553×

Menstruační potíže a jejich příčiny

Příčinou menstruačních potíží může být kolísání hladiny hormonů, a to zejména v pubertě, kdy ještě není menstruační cyklus zcela ustálen, také zvýšená tvorba děložní tkáně (a tím i silnější bolestivá menstruace), ale i různé antikoncepční prostředky. Při vzniku menstruační bolesti hraje podstatnou roli látka prostaglandin, která vzniká prakticky ve všech lidských orgánech. Ovlivňuje prokrvení, srážlivost krve i děložní stahy. Vyvolává bolesti a záněty.

Menstruačním bolestem napomáhají i psychické faktory - "proklínání" menstruace k psychické pohodě zrovna nepřispívají.

Jídlem proti menstruačním potížím

Ovoce a zelenina

Produkci prostagladinu brzdí rostlinné látky flavonoidy a najdete je zejména v ovoci (jablka, švestky, citrusové plody, borůvky), ale také v ústřicích, červeném zelí, černém jeřábu nebo ostropestřci mariánském. Ovoce a zelenina pomáhají zmírnit bolesti v podbřišku také díky obsahu dalších antioxidantů.

Rybí tuk

Také mastné kyseliny obsažené v rybím ruku zabraňují tvorbě prostagladinu. Pochutnejte si třeba na makrele, lososu nebo sardinkách.

Zdroje hořčíku

S menstruačními potíži bývá často spojován nedostatek hořčíku. Ten ve velké míře ovlivňuje stav našeho oběhového systému, zmírňuje napětí v cévách i v děloze. Zároveň mírní deprese. Zdroji hořčíku jsou banány, ořechy, mandle, listová zelenina, klíčky a celozrnné pečivo. Vstřebávání vápníku podporuje příjem laktózy neboli mléčného cukru, naopak blokuje přemíra živočišných tuků.

Zdroje vitamínu E

Menstruační bolesti i krvácení zmírňuje také vitamín E. Bolest blokuje podporou vylučování endorfinů - tzv. hormonů štěstí. Získáte ho především z ořechů, semen (zejména naklíčených), sóji a rostlinných olejů.

Bylinky

V době menstruace oceníte také sílu bylinek. Nápomocná vám bude např. mochna husí, heřmánek, řebříček, měsíček. Řebříček a měsíček pomáhají při záchvatech bolesti, mochna zmírňuje silné krvácení. Křeče uvolňuje také meduňka, která navíc vyniká silně uklidňujícími účinky. Zvláště účinné jsou při menstruačních potížích brusinky, ty působí protizánětlivě a očistně.

Závěrem

Menstruační bolesti zhoršuje nezdravá strava. Vyhýbejte se proto cukru, tukům a bílému pečivu. Týden před menstruací zvyšte příjem potravin bohatých na výše zmíněné látky, hodně pijte. K uvolnění bolestí pomohou také lehké (ne silové) cviky. Uvolňující jsou i teplé obklady na břicho a lehké masáže.

Co pomáhá při menstruačních potížích vám?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena