Vaření.czMagazínJídlem proti stresu

Jídlem proti stresu

Jídlem proti stresu

S ubývajícím množstvím slunečních paprsků přichází ponurá nálada a k depresi zbývá mnohdy jediný krůček. Zjistěte, jak se jí díky tomu správnému jídlu vyhnout.

13703×

Jídlem si můžete depresi způsobit (např. když se přejíte den poté, co jste se zapřísáhli, že začnete držet dietu), ale také ji zmírnit nebo úplně zahnat. Existují antidepresiva zdravá, ale i zrádná (čokoláda). Pojďme se podívat na první skupinu.

Antistresová strava

Vynikající antistresovou látkou z řad minerálů je hořčík. Nadopujte se jím ve formě ořechů, luštěnin, fíků či ořechů. Hořčík je obsažen i v čokoládě, možná i proto nás tato pochoutka tolik uklidňuje. Mezi vitamíny najdete posilovač nervů v "bé jedničce", obsažené taktéž v ořeších, luštěninách, banánech, ale také v kvasnicích, mase a mléčných výrobcích. Protože se ale tepelnou úpravou vitamín B1 ztrácí, je lepší dávat přednost čerstvým potravinám. Pro správnou funkci nervů nezanedbávejte ani příjem vitamínu E. Najdete jej v rostlinných olejích, ořeších a semenech. Ořechy jsou zkrátka stimulem číslo jedna.

Pokud se cítíte bezdůvodně podráždění a nervózní, může být na vině právě nedostatek výše zmíněných vitamínů a minerálů.

Bylinky, čaje a jiné lektvary

Množství povzbuzujících či uklidňujících bylinek je celá řada. Můžete z nich připravovat čaje, přidávat je do koupele či aromalampy. Účinné jsou všechny formy úpravy.

Třezalka a ty další 

Královnou mezi přírodními antidepresivy je třezalka tečkovaná. Vyrábí se z ní mnoho léků proti stresu. Klasickou podzimní depresi dokáže třezalka zmírnit až o 50%. Při depresích spojených s nechutí k jídlu vyzkoušejte heřmánek, při stavech přepracovanosti kozlík lékařský (známý také ve formě „baldriánových kapek“). Potíte-li se vlivem deprese či nervozity, pijte pravidelně šalvějový čaj. Proti nervozitě a na posílení koncentrace do jídla přidávejte bazalku. Nervozitu mírní také chuť a vůně vanilky - klidně zhřešte a udělejte si buchtičky s krémem (tedy s vanilkovým pudinkem).

Ženšen - jedinečný životabudič

Ženšen je jedna z nejunikátnějších léčivých rostlin, její účinky na lidský organismus jsou velmi všestranné. Působí proti depresím hned v několika směrech. Vyrovnává krevní tlak, stará se o hormonální rovnováhu, odstraňuje nespavost, zlepšuje činnost mozku, zmírňuje únavu a posiluje vitalitu. Navíc reguluje kolísání krevního cukru, což je typické u nervózních a depresivních jedinců. Chcete-li být odolnější proti stresu, určitě po této vzácné bylince sáhněte.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena