Vaření.czMagazínJídlem proti kvasinkám

Jídlem proti kvasinkám

Jídlem proti kvasinkám

Kvasinky jsou přítomny v organismu každého z nás. V malém množství jsou neškodné, avšak jakmile dojde k jejich přemnožení, zdravotní potíže jsou na světě.

41989×

Co je to candida albicans

Kvasinky, latinsky candida albicans, osídlují střeva, pohlavní ústrojí, ústa a krk. Za normálních okolností tělu nijak neškodí. Vlivem stresu, nesprávné výživy, pravidelného užívání hormonální antikoncepce, nadměrné konzumace alkoholu nebo přemíry léků, se však může počet kvasinek v těle rapidně zvýšit.

Příznaky kvasinkové infekce

Přemnožení kvasinek pak může způsobit kandidózu, mykózu nebo kvasinkový syndrom. Nebudete-li se bránit, kvasinky jsou schopny dostat se ještě dále - do krevního řečiště a odtud prakticky do všech tělních orgánů. Viníkem potíží jako je chronická únava, deprese, bolesti hlavy, nervů a kloubů, nadýmání a střevní potíže pak mohou být právě tyto problémové bakterie.

Že si ve vás kvasinky pořádají mejdan poznáte i podle potíží se smyslovými orgány (chronická rýma, rozmazané vidění, časté slzení, pálení očí či rozmazané vidění, zvonění v uších, aj.), problémů s kůží a vlasy (svědění kůže, nehojící se akné, padání vlasů). Nejspolehlivějšími ukazateli jsou ale trávicí potíže a onemocnění močových cest nebo pohlavních orgánů (bílý výtok doprovázející úporné svědění).

Protikvasinková dieta a účinná léčba

Jak tedy vyzrát na kvasinky? Protikvasinkovou dietou. Candida albicans milují především cukr. Abyste z boje vzešli jako vítězové, nesmíte jim jej dopřát. Ve zvýšeném množství do svého jídelníčku naopak zařaďte čerstvou zeleninu a ovoce (s výjimkou sladkých banánů a hroznů).

Kromě cukru vyškrtněte z nákupního seznamu také produkty obsahující bílou mouku. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné, loupanou rýži za neloupanou, slazené čaje za čaj maté nebo lapacho, limonády za zeleninovou šťávu. Pozor na džusy a konzervovaná jídla, která jsou taktéž skrytým zdrojem cukru. Tajným spojencem kvasinek je také přislazovaný kečup a sójová omáčka. Z alkoholu si můžete dopřát pouze velmi suché víno.

Zabijáci kvasinek

Vyhlášenými nepřáteli kvasinek jsou:

  • kysané zelí
  • cibule a pórek
  • česnek a křen
  • bílý jogurt s živými kulturami

Aby byla protikvasinková dieta opravdu účinná, musíte ji držet nejméně tři měsíce. Po dokončení kúry se vyvarujte návratu ke starému režimu! Kvasinky si pamatují, kudy vede cesta zpátky.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena