Vaření.czMagazínJe vám horko? Objevte řecké frappé!

Je vám horko? Objevte řecké frappé!

Je vám horko? Objevte řecké frappé!

Připravili jsme další článek ve spolupráci s panem Cuketkou. Tentokráte se dozvíme špetku historie o řeckém frappé a také Cuketkovu osobitou přípravu tohoto nápoje.

13545×
Ohromující venkovní teploty mě navedly na další letní klasiku - řecké frappé. Je čas rozšířit své portfolio o středomořsky primitivní avšak zcela esenciální osvěžidlo na bázi kávy.

Frappé

Loni v létě v Řecku jsem si dal tuhle kávu poprvé a byl sem překvapený, že se řecké frappé docela odlišuje od frappí (sic), které jsou k dostání tady v Česku. Místo hutné, sladké a kávové ledové tříště jsem dostal "obyčejnou kávu s kostkami ledu a hutnou čepkou z pěny. Přes prvotní rozpaky, to chutnalo skvěle a míra osvěžení byla nevídaná! Právě teď jsem si na frappé znovu vzpomněl a tak jsem na wikipedii vyšťoural pěkný článek o řeckém frappé v angličtině. Shrnuto a podtrženo je řecké frappé vynález z roku 1957, kdy jistý zoufalý vystavovatel bez horké vody podnikl naprostou šílenost a upachtil si narychlo instantní kávu z obyčejné vody a instantní kávy. To vše pojistil několika kostkami ledu a frappé bylo na světě. Úsměvné.

Jak na řecké frappé?

Budeme potřebovat obyčejnou instantní kávu (nejlépe vyrobenou metodou spray-drying), led, nějaký shaker nebo mixér a pokud chceme, tak také mléko a cukr. Brčko je velice vhodné. Koho by to zajímalo, tak Nescafé právě do českých obchodů vrhlo sadu půl kilovek s přiloženým plastovým shakerem na frappé za asi 120,- Kč.

Postup je jednoduchý:

  • instantní kávu rozmícháme s troškou studené vody
  • směs protřepeme nebo rozmixujeme
  • kávu vlijeme do sklenice s kupou ledu
  • přidáme cukr a mléko podle preferencí
Řekové mají pro frappé docela pěkné a hlavně výstižné názvosloví, mrkněte se na to sami do wikipedie (viz výše). Samozřejmě nebyl by to pan Cuketka aby tenhle recept nějak "po svojemu" neupravil a tak jelikož nemám momentálně shaker ani mixér, tak připravuji frappé bez pěny jen tak z horké kávy z mého strojku kafetiéry. Zaliji vysokou sklenici plnou kostek a pouze velmi mírně osladím a zaliji troškou mléka. Přiznám se, že mně to stačí a navíc mě pěna otravuje. Máte rádi frappé? Jak si ho děláte/dáváte? A mimochodem. Víte doufám, že sladké kofeinové nápoje jsou to nejhorší, co můžete použít na rehydrataci? Takže nezapomeňte na vodu! Převzato s laskavým svolením z webu Zápisník pana Cuketky - Cuketka.cz Foto: Photos.com
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena