Vaření.czMagazínJak zvládnout život s cukrovkou a desatero pro zdraví

Jak zvládnout život s cukrovkou a desatero pro zdraví

Jak zvládnout život s cukrovkou a desatero pro zdraví

Léto je pomalu za námi a s blížícím podzimem se o něco více zaměříme na naše zdraví. Třeba takový14. listopad byl vyhlášen Světovým dnem diabetiků. Cukrovka, i když se nás zatím nemusí týkat, patří mezi nejrozšířenější nemoci tohoto století. Správnou dietou, snížením hmotnosti a hlavně větším pohybem můžete tomuto onemocnění předcházet.

6361×

Co je cukrovka

Cukrovka je chronické autoimunitní onemocnění, způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní, jehož následkem dochází k narušení metabolismu cukrů v organismu. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi nebo jeho ztrátami močí. Přispívá tak k narušení hospodaření s ostatními živinami a ovlivňuje celkově přeměnu látek v organismu.

Poprvé byla cukrovka úspěšně léčena v roce 1922, kdy tři kanadští nositelé Nobelovy ceny uspěli při záchraně života čtrnáctileté diabetické dívky injekcemi inzulínu.

Typy cukrovky a její projevy

Diabetes typu 1 - juvenilní diabetes

Propuká náhle u dětí, ale i u dospívající mládeže, kdy se u nich objevuje abnormální pocit žízně a suchosti v ústech, u malých dětí časté močení a noční pomočování, únava, nedostatek energie, neustálý pocit hladu, snížení hmotnosti, opakující se infekce a také pomalejší hojení ran.

Diabetes typu 2 - diabetes dospělých

Propuká nejdříve po třicítce. U dospělých se můžou vyskytnout podobné potíže jako u dětí, ale většinou jsou méně výrazné. Mezi hlavní příznaky patří zamlžené vidění, nerozpoznání sladké chuti, svědění kůže, neutuchající žízeň, únava, časté močení nebo mravenčení dolních končetin. Nástup tohoto typu diabetu nastává pozvolna, a proto se velmi špatně rozpoznává. Týká se spíše obéznějších jedinců.

Gestační diabetes - těhotenská cukrovka

Objevuje se pouze v těhotenství, a to i u žen, které nikdy diabetem netrpěly, můžou být jak štíhlé, tak i obézní, a po skončení těhotenství odeznívá, bez další léčby a komplikací. V průběhu těhotenství však musí být nastávající maminka pod lékařským dohledem jak gynekologa tak i dietologa.

Mezi hlavní a nejčastější rizikový faktor onemocněné cukrovkou patří obezita a nezdravé stravování. Každý rok se nejméně 200 maminek dozví od svého pediatra, že jejich malé dítě trpí cukrovkou. Dalším spouštěcím faktorem je nedostatek pohybu, k čemuž napomáhá trávení volného času u televize či počítače. K vypuknutí cukrovky v nemalé míže přispívá i stres a také genetické dispozice.

Desatero pro zdravý život

 1. Jezte pravidelně v menších dávkách, nejlépe 3 - 6 krát denně dle doporučení lékaře.
 2. Dbejte na rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie.
 3. Vyhněte se rychle vstřebatelným sacharidům. Místo cukru používejte náhradní sladidla bez kalorií.
 4. Nedílnou součástí zdravého stylu je pitný režim, tedy dostatek tekutin. Ovšem pozor na alkohol!
 5. Udržujte si ideální hmotnost a při nadváze postupně redukujte svou hmotnost.
 6. Omezte živočišné tuky ve stravě, naopak se velmi doporučuje jíst více vlákniny.
 7. Komplikacím diabetu lze účinně předcházet samostatnou a pravidelnou kontrolou zdravotního stavu. Pravidelně si měřte hladinu cukru v krvi nebo v moči.
 8. Psychická pohoda a fyzická kondice jsou nejlepší prevencí diabetu 2. typu.
 9. Při konzumaci sladkostí pečlivě sledujte jejich energetický obsah.
 10. Zdravější a vhodnější potraviny najdete v dia koutcích a v odděleních zdravé výživy.

Cukrovka není vidět, přesto jí trpí 770 000 Čechů a je šestou nejčastější příčinou úmrtí. Proto ji nepodceňujte a informujte se o rizicích vzniku diabetu a možnostech prevence a léčby této nemoci. Zdrojem informací použitých v tomto článku bylo www.diadesatero.cz.

Chcete se dozvědět více o Vašem zdraví? Navštivte novou sekci zdraví na Žena.cz 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena