Vaření.czMagazínJak snížit výdaje za elektřinu? Vařte chytře a bez zbytečných úniků tepla

Jak snížit výdaje za elektřinu? Vařte chytře a bez zbytečných úniků tepla

Jak snížit výdaje za elektřinu? Vařte chytře a bez zbytečných úniků tepla

Vlastníte elektrický sporák, troubu, elektrický vařič či jiný spotřebič určený k vaření, který spotřebovává elektřinu? I přes vysoké ceny elektřiny lze její spotřebu snížit a tím snížit i své výdaje. Pokud jste u spolehlivého dodavatele elektřiny a zálohy máte nastavené tak, že vás nečekají nepříjemná překvapení v podobě nedoplatků, zaměřte se na způsob, jakým vaříte.

171×
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Vaření.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Osvojte si základy efektivního vaření
Pokud cena elektřiny nezačne stagnovat či klesat, čekají většinu českých domácností kruté časy. Abyste si nemuseli utahovat opasky a bát se každého rozsvícení světla v domácnosti a každého vaření, začněte se chovat chytře a spořivě. Čím jiným začít než efektivním vařením? Osvojte si jednoduché návyky v kuchyni, které vám ušetří čas i výdaje za elektřinu.

Vařte vždy s pokličkou
Vybavením každé kuchyně je sada hrnců s pokličkami. Právě pokličky mají pro vaření zásadní význam. Díky nim je totiž vaření rychlejší. Až budete příště vařit vodu například na těstoviny, zakryjte hrnec pokličkou. Uvidíte, že voda se uvaří rychleji. Nevěříte-li tomu, vzpomeňte si na svá školní léta, konkrétně na hodiny fyziky.

Sviťte prakticky a chytře
Při vaření vám postačí mít rozsvícené malé světlo v lince, velké stropní světlo je zbytečný luxus. Své výdaje snížíte investicí do LED žárovek, které sníží spotřebu elektřiny až o 40 %. Zajímá-li vás chytrá domácnost a propojení světel s vaším chytrým mobilním telefonem, nechte se inspirovat tipy na chytrou domácnost na blogu ČEZ. Chytrá domácnost se totiž nestává novým trendem jen tak, ale přináší s sebou obrovské snížení spotřeby energií.

Efektivnější pohyb po kuchyni? Rozdělte si kuchyň na základní zóny
Pohodlnější bydlení a vaření vám zajistí také praktické uspořádání spotřebičů v kuchyni a jejich logická návaznost. Inspirujte se ověřeným uspořádáním kuchyně do kategorií:

 

·        odkládací pracovní zóny,

·        mycí pracovní zóny,

·        přípravné pracovní zóny,

·        varné pracovní zóny.

 

Díky tomu bude váš pohyb po kuchyni efektivnější a vaření snazší. Uvidíte, že i díky správnému rozdělení kuchyně na jednotlivé zóny snížíte spotřebu energií, protože vše bude vždy příhodně po ruce.

Staré vyměňte za nové
Věděli jste, že čím starší spotřebič, tím větší má spotřebu? Pokud se ve vaší kuchyni nachází spotřebič, který má již své nejlepší roky za sebou, nemilosrdně jej vyměňte za nový. Uvidíte, že vaše spotřeba díky tomu klesne. Podle čeho vybrat nový spotřebič? Řiďte se energetickými štítky. Čím je písmeno na štítku blíže k začátku abecedy, tím je spotřebič úspornější.

Vařte a bydlete chytře a šetrně. Ujistěte se, že váš dodavatel elektřiny je spolehlivý a kvalitní a následně věnujte pozornost svým návykům. Vaříte bez pokličky? Změňte to. Milujte, když vám při vaření svítí celý byt? Zhasněte. Čím dříve si jednotlivé úsporné návyky osvojíte, tím dříve ušetříte.

user-icon

autor Kubik

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena