Vaření.czMagazínJak proběhl Světový den srdce?

Jak proběhl Světový den srdce?

Jak proběhl Světový den srdce?

Světový den srdce, který vyhlašuje Světová federace srdce, se slaví každoročně ve více než 100 zemích světa. Mottem toho letošního bylo "Jak mladé je vaše srdce"?

10259×
Od 4. září křižovala naši republiku pojízdná ambulance Zdravé srdce 2006. Tento edukační projekt pořádala u příležitosti Světového dne srdce Česká kardiologická společnost a Floraporadna. Tým tvořený odborníky nabízel ve 14 městech ČR bezplatné měření cholesterolu a nutriční poradenství. Na místě si pak každý mohl otestovat stáří svého srdce pomocí vyplněného dotazníku. Putování pojízdné ambulance bylo ukončeno v neděli 24. září 2006, právě v den konání Světového dne srdce. Bezplatných služeb využilo více než 1 300 návštěvníků.

Běchovický běh - vyvrcholení oslav

Putování ambulance Zdravé srdce 2006 vyvrcholilo přímo v den oslav Světového dne srdce. Ty jsou u nás jsou již potřetí spojeny s Běchovickým během. Obě akce tradičně konají vždy poslední neděli v září, a spojuje je především to, že slouží k propagaci zdravého životního stylu. K němu patří pravidelné sportovní aktivity, zdravá životospráva a životní styl, které jsou nejvhodnější prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Letos byl v neděli 24. září v cíli Běchovického běhu, v areálu školy Na Pražačce, na Praze 3 připraven tematický poradenský program - laborantka změřila více než 180 zájemcům hladinu cholesterolu, nutriční terapeutky radily s úpravou jídelníčku i celkovým ozdravěním životosprávy. Kromě poradenství a měření cholesterolu mohli návštěvníci projít pod dohledem zkušených trenérů také zátěžovým testováním organismu.

Balónky symbolizovaly počet kardiovaskulárních úmrtí

Program vyvrcholil ve 13 hodin vypuštěním 5 000 balónků symbolizujících průměrný počet úmrtí na kardiovaskulární onemocnění v ČR za pouhý jeden měsíc, a to z rukou předního kardiologa profesora Jana Pirka z pražského IKEMu. Onemocnění srdce a cév jsou ve světě zabijákem číslo jedna - ročně na ně zemře téměř 17,5 milionů lidí. Česká republika není v této statistice výjimkou. Kardiovaskulární choroby jsou u nás ročně příčinou smrti 60 000 lidí, tedy jednoho člověka za 9 minut. Až z 90 % jsou za tato onemocnění zodpovědné ovlivnitelné rizikové faktory, kde důležitou roli sehrává právě náš životní styl - strava a pohybová aktivita. Nakolik mohou tyto faktory ovlivnit biologický věk Vašeho srdce nám potvrdila i nutriční terapeutka Informační linky Flory Věra Králová: "Kalendářní věk ovlivnit nemůžeme, ale ten biologický, který určuje skutečné stáří našeho organismu, ano. Žijeme-li zdravě, náš biologický věk může být výrazně nižší než ten, který nám uvádí občanka. V Sokolově si pamatuji velice vitálního pána, který si k nám přišel zjistit jak mladé je jeho srdce. Nejprve mne překvapil jeho věk (bylo mu přes 70 let), protože působil daleko mladším dojmem. Z vyplněného dotazníku bylo zřejmé, že velice dbá na svou životosprávu. Výsledek jeho testu zněl: Srdečně gratulujeme! Váš biologický věk je o pět až deset let nižší než Váš skutečný věk." Pokud jste letošní ročník Světového dne srdce nestihli, můžete se k němu připojit opět příští rok. Nemusíte však čekat s ozdravěním životního stylu na další ročník a začněte již teď, tím uděláte pro své srdce to nejlepší. Zdroj: Věrnostní program společnosti Unilever - www.nadoma.cz Foto: www.profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena