Vaření.czMagazínItalské omáčky bez rajčat

Italské omáčky bez rajčat

Italské omáčky bez rajčat

Itálie je země s prvotřídní přípravou těstovin a na těstoviny patří omáčka. Mnoho omáček, které Italové používají, obsahuje rajčata. A tak se podíváme na několik typicky italských omáček, kde rajčata nehrají prim.

11675×

Omáčky bez rajčat

Rozhodli jste se dnes přichystat nějakou specialitku z italské kuchyně a nemáte doma rajčata v žádné podobě? Nezoufejte. Itálie je zemí neomezených chutí také v podobě světlých omáček. Pro ty platí pár jednoduchých pravidel.

Rajčata jsou velmi důležitou pojící složkou, pokud je nemáme, omáčka se obvykle ředí jednou až dvěma naběračkami vody, ve které se vařili těstoviny. Špagety, makarony, noky, ravioly ale hlavně vaječné těstoviny se necedí úplně. A navíc všechny druhy těstovin se vhazují do pánve k omáčce, ovšem mimo dosah ohně, který by těstoviny vysušil. Omáčky, o kterých tu bude řeč, se dělí do tří základních skupin. Vegetariánské (s použitím oleje, zeleniny, sušeného ovoce, hub a aromatických bylinek), omáčky z mléčných výrobků (smetanové, s použitím sýra a občas s přidáním uzenin) a jako poslední omáčky z ryb a mořských plodů.

Vegetariánské italské omáčky

Asi nejznámější z této skupiny je slavné pesto Připravuje se v hmoždíři, protože bazalka by nikdy neměla přijít do styku s čepelí nože. Použijeme-li mixér, teplo, které mixér vytvoří, chuť bazalky zvýrazní. Stejně tak i ořechová omáčka by se měla připravovat v hmoždíři, ale lze ji přichystat i v mixéru.

Pesto

Je omáčka připravená z bazalky oleje a česneku se špetkou hrubozrnné soli. Dále se do omáčky přidávají piniové oříšky, parmezán a ředí se trochou vody.

Salsa di noci

Je ořechová omáčka, která se vyrábí z vlašských ořechů, česneku, veky máčené v mléce, ricotty a bílého jogurtu, ochutí se solí, pepřem a zakape se kvalitním olivovým olejem. Když se omáčka vlije na těstoviny, posype se parmezánem. To ovšem platí pro většinu italských omáček.

Funghetto

Je houbová omáčka, která se připravuje z cuket, lilků, česneku, čerstvých hub, nakonec nasekané petrželky, která omáčce dodá výtečné aroma.

Omáčky z mléčných výrobků a jiných surovin

Ai quattro formaggi

Omáčka ze čtyř druhů sýra. Připravuje se z šalotky, sýra gorgonzola, taleggio a fontina, přidá se mléko, na talíři se sype parmezánem.

Alla Carbonara

Omáčka z vajec, sýru a bůčku. Suroviny, které se na výrobu této omáčky používají, jsou: libová slanina, žloutky, smetana, na dochucení sůl a pepř, trochu sýru pecorinno, bůček.

Omáčky z ryb a mořských plodů

Známá je například ligurská rybí omáčka, špagety s ančovičkami na syrakuský způsob.

Condimento di pesce

Omáčka z ryb. Používají se hlavatky, plátky citronu, bílé víno a petrželka. Dalšími surovinami jsou cibule, trochu vody pár kapek olivového oleje.

Doufám, že vás seznam, použitých surovin do základních italských omáček potěšil a navodil u vás doma tu pravou italskou atmosféru. Třeba vás článek přiměl k tomu, abyste upustili od klasické české kuchyně, na kterou jste zvyklí a začnete nahlížet do tajů třeba právě italské kuchyně.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena