Infarkt a vliv cholesterolu

Infarkt a vliv cholesterolu

S přemírou cholesterolu v krvi se množí onemocnění srdce a cév. Infarkty jsou pak tím posledním, co některé může potkat.

13866×

Někteří se potýkají s menšími či většími záchvaty opakovaně, pro někoho však může být jediný infarkt zároveň tím posledním a nedá tak člověku šanci na jakoukoliv změnu ve svém životě.

Pozor na infarkt

Není zatím dostatečně prokázáno, co je tím prvním impulsem, který odstartuje celý proces končící infarktem. Je však známo, že při ischemické chorobě srdeční jsou věnčité tepny, které zásobují srdeční sval kyslíkem a živinami, poškozeny a zúženy aterosklerotickými pláty. A hlavní složkou těchto plátů je právě cholesterol. Když praskne plát, dochází ke vzniku krevní sraženiny, která tepnu zcela uzavře. Tak se přeruší přísun kyslíku pro určitou oblast srdeční svaloviny a ta pak odumře. Osud pacienta poté závisí na tom, jak rozsáhlou oblast takový infarkt postihne, a zda se mu dostane včas kvalifikované pomoci.

Jak se chránit?

Je však lepší nečekat, až se stane to, z čeho nikdo z nás radost jistě nemá. V nejlepším případě může zdravotní komplikace skončit pouhým pobytem v nemocnici, trvalou změnou životosprávy, dietou a pravidelnými kontrolami u lékařů. Když infarkt udeří, může být ale také pozdě! Pacienti, kteří mají potíže se srdcem, nemusí ale jen pasivně čekat na další záchvat. Mnohé z rizikových faktorů můžeme všichni sami nebo i ve spolupráci s lékaři ovlivnit.

Kroky ke snížení hladiny cholesterolu

Nemůžeme plně ovlivnit dědičné dispozice k ischemickým chorobám. V našich silách ale je snížení hladiny cholesterolu v krvi a tak i snížení rizika vzniku srdečních chorob.

Dieta ke snížení hladiny cholesterolu.

Dosáhneme toho tak, že z jídelníčku vyřadíme všechny živočišné tuky s výjimkou těch, které jsou obsaženy v polotučných mléčných výrobcích. Nemůžeme se totiž připravit o zdroj vápníku důležitého pro kosti.

Příjem léků

Mnohdy však dieta nestačí a hladinu cholesterolu musíme upravit i pomocí léků. Existuje mnoho nejrůznějších preparátů s různou účinností i snášenlivostí samotným pacientem. V současné době se ukazují jako velice nadějné tzv. statiny, které zasahují přímo do metabolismu tuků a především cholesterolu. Kyselina acetylosalicylová (tedy Aspirin, Acylpyrin nebo Anopyrin) je prevencí vzniku krevních sraženin. Léčbu bývá nutné doplnit o léky, které ovlivní srdeční činnost a regulují krevní tlak.

Pravidelný pohyb

Pokud se dokážeme vzdát cigaret a kouření, pokud budeme dbát na svou hmotnost, máme naději, že naše srdíčko nás nezradí a jediné, co bude naše srdíčko ovlivňovat, budou naše city k druhým.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena