Vaření.czMagazínHubnutí a psychika

Hubnutí a psychika

Hubnutí a psychika

Kolikrát si už mnozí z nás říkali, že od zítra budou držet dietu, aby ulehčili tělu od nějakého toho kila? Někdy nás zradí vůle, jindy nejsme v dobré pohodě a na start redukce tělesné hmotnosti se necítíme.

18049×

Jakou roli hraje psychická pohoda?

Nejen urputné sledování kalorií a aktivní pohyb nám dopomůže ke štíhlejší figuře. Někteří hubnou, aniž by si to možná přáli. Stres dokáže zahnat chuť k jídlu. Určitě to ale není způsob hubnutí, ve kterém by si někdo liboval. Na druhou stranu mnozí zahánějí chmurné myšlenky jídlem a kila jdou naopak nahoru. Dobrá nálada a pocit štěstí má rovněž dva efekty, jež se mohou dostavit. Jednak čerstvá zamilovanost a různorodé aktivity s partnerem nám nedopřejí čas na pojídání nezdravých jídel. Rodinná pohoda ale naopak může přispět k pohybu ručičky na váze směrem doprava. Jen vzpomeňme, jak se třeba náš hubený kolega "spravil", poté co se usadil a oženil.

Silná vůle

Hubnutí vychází z naší hlavy. Nejprve si ovšem musíme ujasnit, zda hubnout skutečně potřebujeme. Jednou z pomůcek je BMI index. Dalším vodítkem může být, že neseženeme oblečení v běžných velikostech a také zhoršující se zdravotní obtíže s klouby a vysoký krevní tlak. Rozhodnutí, zda hubnout, by nám měl vždy posvětit náš praktický lékař. U něj také získáme základní informace o úpravě jídelníčku, případně kontakty na dietologické poradny. Když víme, jak na to, bývá problémem odolat sladkým a tučným potravinovým nástrahám. Je dobré se nějakým způsobem motivovat. Ať už oblíbenou sukní, kterou nedopneme, nebo sázkou s kamarádkou, že například do měsíce zvládneme shodit 5 kilo. Základem je obrnit se poznámkám typu: "Jé, ty už zase držíš dietu?" Naopak se musíme snažit dotáhnout hubnutí do konce, aby všem spadla čelist. Pokud žijeme sami a nakupujeme si sami, můžeme snadno ovlivnit, čím vybavíme ledničku. V obchodě si jednoduše nákup nedietních dobrot zakážeme. Jinak je tomu, pokud bydlíme například s rodiči, to často nelze odolat pochoutkám, kolem nichž celý den kroužíme. Problém může nastat i na návštěvách a v restauracích. Abychom hostitele neurazili, klidně si bez výčitek malé množství pohoštění nabídněme. V restauraci večeři vyřešíme salátem nebo pokrmem bez přílohy, zato s dvojitou oblohou. Poté, co zhubneme, co jsme si předsevzali, se nadále stravujme střídmě. Čas od času svíčková neuškodí, ale alespoň dvojnásobná porce pohybu týdně také ne.

Hubnutí jen pro bohaté?

Zdravý životní styl se stal poměrně zajímavým obchodním artiklem. Vypracování jídelního a cvičebního programu na míru není levná záležitost. Rozhodnutí, zda koupit deset obyčejných, nebo celozrnných rohlíků, je pro toho, kdo obrací každou korunu, poměrně jednoduché. Na kilo rajčat za 60 korun či kilo paprik za 99 korun (zimním období) přejde také chuť i nejzarytějšího zastánce hubnutí. Stejně tak nákup mořských ryb není levnou záležitostí a návštěva obchodu se zdravou výživou také provětrá peněženku. A takto by se dalo pokračovat donekonečna. Žít a jíst zdravě a levně jde poměrně těžko skloubit. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, že na sobě začnete pracovat, určitě se se svými plány podělte v naší diskuzi. Stejně tak se podělte se svými redukčními úspěchy a tipy. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena