Vaření.czMagazínHubnutí a organizace času

Hubnutí a organizace času

Hubnutí a organizace času

Mnoho z nás, kteří se marně snažíme zhubnout nějaké to kilo, si stěžuje na nedostatek času nejen na cvičení, ale i na jídlo.

7659×

Přinášíme vám proto několik rad, jak si zorganizovat denní režim, aby nám na naše předsevzetí přece jen nějaký čas zbyl.

Zhodnocení stávajícího denního režimu

Odborníci ze sdružení STOB doporučují, udělat ze všeho nejdříve inventuru našeho času. Měli bychom si podrobně napsat, kolik hodin denně věnujeme té které činnosti. Kromě spánku, cestování do práce, nakupování, vaření či úklidu, by se tam měl objevit i čas, který věnujeme používání internetu, hraní her, sledování televize či například čtení bulvárního tisku. Možná budeme překvapeni, když černé na bílém uvidíme, že tito časožrouti, bez kterých se snadno můžeme obejít, nám denně seberou i několik hodin. Což takhle v ušetřeném čase vyrazit na cvičení nebo si připravit jídelníček na příští den?

Hubněte, najděte si čas na cvičení

Ať už preferujete organizované sálové aktivity, nebo raději holdujete venkovním sportům, není v dnešní době problém zasportovat si brzo ráno, nebo naopak pozdě večer. Nejsou výjimkou sportovní střediska, jež otvírají již v 7 hodin a za posledním klientem zamykají až po desáté večerní. Pokud se obáváte toho, že budete po ranním cvičení celý den unavení nebo naopak druhý den ráno nevstanete z postele, je to právě naopak. Pro optimální spalování se doporučují méně fyzicky náročné aktivity v délce alespoň 45 minut, u kterých se jen lehce zadýcháte a tepová frekvence se bude pohybovat kolem 70 % vaší maximální hodnoty.

Mezi maminkami jsou vyhledávaná cvičení, při nichž je zajištěno i hlídání dětí, ale i víkendové lekce, kdy snadněji zajistí zaopatření svých ratolestí. Pokud se vydáte sportovat alespoň dvakrát do týdne, i s přesunem se snadno vejdete do 3 hodin, které ve svém časovém harmonogramu jistě někde objevíte. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, že nejlepším řešením je, pokud sportovní lekce rovnou navazuje na konec vaší pracovní doby.

Čas na jídlo - základ hubnutí

„Nemám kdy jíst a nemám čas na přípravu jídla,“ takové argumenty také často zaznívají z úst těch, kteří jen neradi mění své stravovací návyky. Na počátku takové změny by opět mělo být vypracování plánu. Napište si zamýšlený jídelníček na celý týden a vydejte se na velký nákup. Mimo jiné ušetříte jediným nákupem další čas. Nakupte pokud možno vše, co budete potřebovat, včetně kvalitního žitného nebo celozrnného pečiva, které si můžete naporcovat, uložit do mrazáku a konzumovat podle potřeby. O víkendech uvařte větší množství jídla než obvykle a o pondělní a úterní obědy je snadno postaráno. Každý večer věnujte chvilku času přípravě jídla na další den, na osmihodinovou pracovní dobu potřebujete 3 - 4 porce. Využijte například reklamní přestávky v televizi a připravte si na druhý den lahodný ovocný salát nebo obložený chléb.

Držíme vám palce, aby se čas stal při hubnutí vaším přítelem. Nedávejte si přehnané cíle, i kilogram měsíčně se počítá! Zaměřte se na pravidelnost jídla, skladbu jídelníčku volte s citem a najděte si čas na vyplavení příjemných endorfinů, které přináší sport. Již příští rok můžete přivítat třeba o 12 kilogramů lehčí! 

Foto: Photos.com

Víte, jaký máte bazální metabolismus? Spočítejte si ho v naší kalkulačce

 
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena