Vaření.czMagazínFotografujeme jídlo a nápoje

Fotografujeme jídlo a nápoje

Fotografujeme jídlo a nápoje

Fotografování potravin, hotových jídel a nápojů patří k nejtěžším disciplínám fotografování. Nikdy nestačí vzít talíř a zmáčknou spoušť. Jak je možné připravit hezkou fotografii bez profesionálního studia a fotoaparátu za desítky tisíc?

29202×

Aranžování potravin

Profesionální fotografie jídel vznikají za přispění foodstylisty. Je jasné, že ve skromných podmínkách domácnosti si podobný luxus nemůžeme dovolit. Můžeme se však zaměřit na základní věci, které “dělají jídlo krásným“.

Okolí fotografovaného jídla

Musíme si uvědomit, že v případě jídel a nápojů nás zajímá především detail fotografovaného objektu. Okolí by mělo být rozostřené, stůl čistý a prostírání vyprané nebo nové. Na fotografii mohou být vidět některé základní suroviny, které se pojí k receptu.

Nádobí

Pro focení si vybíráme nádobí s decentními ozdobami. Přednost však dáme jednoduchým talířům bez pozlátek. Zdobené talíře se fotí mnohem obtížněji. Nemusíme se bát moderních barev, které pokrm zvýrazní. V případě horšího světla zvolíme bílé nádobí, které nám odrazí více světla. Složitěji se nám bude fotit pokrm v misce a hlubokém talíři. Okraje nám vrhnou stín. Pokud má nádobí na povrchu drobné praskliny nebo škrábance, je možné, že na fotografii vyniknou. Pokud nemáme jiný kus, musíme počítat s následnou retuší v počítači nebo vady zakrýt pokrmem.

Prostírání

Není dobré fotografovat jídlo na lesklé desce kuchyňské linky. Lepšího výsledku dosáhneme prostíráním. Látkové prostírání by mělo být čisté, bez mastných skvrn. Jednodušší je použít prostírání bez vzoru. Můžeme použít prostírání dvou doplňujících se barev, které pod talíř nebo nápoj uložíme nerovnoběžně. Je to neobvyklé pro stolování, ale efektní pro fotografii.

Fotografování nápojů

Nápoje jsou samozřejmě také součástí portfolia každého fotografa, který se zabývá focením jídla. Fotografování nápojů vyžaduje zkušenosti s fotografováním skla. Navíc musíme znát velmi dobře, jak se daný nápoj podává. Například pivo musí mít pěnu. V koktejlech nesmí chybět brčko a míchátko a podobně. Světelnými zdroji se v případě nápojů snažíme zvýraznit hrany skla.

Podivný baklažán.

Správné a dostatečné nasvícení

Při fotografování jídla narazíme hned na několik problémů. Potraviny vrhají stíny na talíř, v záři reflektorů rychle osychají, pěna klesá, ozdoby a máslo tají a podobně. Zvláště v zimním období narazíme na problém s nedostatkem denního světla v místnosti. Fotografie budou tmavé, nevýrazné a barvy vybledlé. Můžeme si pomoci různými zdroji světla. V amatérských podmínkách jsou vhodné malé halogeny (okolo 500W a více), doplněné zrcadlem, kterým světlo odrážíme směrem na fotografované jídlo. Pomoci nám může i obyčejná svítilna. Nikdy však nesvítíme světlem přímo na pokrm. Odražené nebo filtrované světlo vypadá přirozeně a nevznikají tak přesvícená nebo naopak tmavá místa. K odrážení můžeme v domácích podmínkách využít zrcadel a k filtrování například pauzový papír. Pokud se nám fotografie zdají být modré, či žluté a máme dostatek času, zkusíme na fotoaparátu překalibrovat vyvážení bílé pomocí bílé čtvrtky. Postup jistě naleznete v návodu vašeho přístroje. Pokud nám času nezbývá, zkusíme jeden z přednastavených režimů vyvážení bílé.

Než zmáčknete spoušť

Jídla na talíři fotíme z úhlu okolo 30 - 45 °. To odpovídá pohledu sedícího člověka na pokrm, který se chystá jíst. V hledáčku nemusíme nutně vidět celý talíř. Můžeme ostřit pouze detail řezu masa, knedlíčky uprostřed talíře ozdobené omáčkou a podobně. Pokrm vyfocený z tohoto úhlu je více plastický a vypadá lákavěji než placka vyfocená z úhlu 90 °. Tak fotí jídlo až 70 procent amatérů.

Zapomeňte na velké porce. Na fotografii vždy lépe vynikne malá porce, která se nám bude i lépe zdobit. Při focení detailu také mnohem lépe vynikne.

Talíř okolo jídla musí být čistý. Pokud jsme jej při aranžování potřísnili omáčkou nebo se zamlžil a orosil, použijeme papírový ubrousek. Každá nečistota bude na fotce výraznější než ve skutečnosti.

Pokud nemáme dostatek světla a fotografie je stále rozostřená, použijeme stativ a časovou spoušť.

Z právě uvařených jídel se bude zákonitě kouřit. Můžeme zaúkolovat zbytek rodiny, aby nám ze strany na jídlo foukali nebo použijeme stolní ventilátor.

Nejčastější začátečnické chyby

 • Pokud nemáme profesionální studio a fotoaparát, můžeme zapomenout na focení s bleskem. Ten vytváří nepřirozené odlesky a fotografie je prakticky nepoužitelná. Navíc blesk osvítí jen část pokrmu.
 • Jídla nefotíme z úhlu 90°, ale z již zmíněných 30°. Pokrm tak lépe vynikne a působí přirozeně.
 • Nikdy nefotíme to, co se nám nepovedlo. Vybíráme ty nejlepší kousky a nejkvalitnější suroviny.
 • Fotograf musí pokrm nebo nápoj znát, aby věděl, jak má vypadat, a na co se při fotografování zaměřit.
 • Pozadí by nemělo být lesklé či výrazně vzorované. Například mramorovaná dýha, nebo lesklé dřevo není nejvhodnější. Může na něm zanikat samotný pokrm. Snažíme se vždy použít prostírání a jiné zvláštní doplňky. Ubrus nezapomeneme vyžehlit.
 • Hotová fotografie by měla být retušovaná a seříznutá. Přebytečné části můžeme jednoduše odříznout, čímž nám vynikne detail. Retuší se zbavíme například odlesků, nečistot na talíři a podobně. V tom případě je lepší nastavit co nejvyšší rozlišení fotografií.
 • Na fotografiích z dálky není prakticky nic vidět. Drobné suroviny splývají a koření zaniká. Dáme přednost detailům, při kterých můžeme použít režim makro, který většina fotoaparátů nabízí.
 • Nepřirozené rozmístění potravin na talíři, špatné natočení talíře nebo například nevhodná sklenice pro koktejl také pokazí celou fotografii. V tomto případě pomůže, pokud si před focením pročteme odborný článek věnovaný podávání jídel, stolování a také základy míchání a podávání koktejlů a nápojů.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena