Vaření.czMagazínFarmářské trhy v Brně

Farmářské trhy v Brně

Farmářské trhy v Brně

Ovoce, zelenina, vejce, med, koření, bylinky, sazenice, sušené i čerstvé květiny se dají koupit od tuzemských dodavatelů na farmářských trzích, které znovu získávají svou slávu.

8005×

Co jsou farmářské trhy?

Hlavním úkolem farmářských tržnic je obnovení tradice zemědělství, ale hlavně podpora domácích moravských a českých zemědělců a chovatelů. Farmářské trhy mají dlouholetou tradici a dříve se konaly v každém velkém městě. Byly také účelově zaměřené. Mohli jste se setkat s rybími trhy (nabídka čerstvých ryb), koňskými trhy, kde se handlovalo s koňmi. V dnešní době stoupá poptávka po domácích potravinách i produktech připravovaných z domácích surovin, stoupá tak i obliba farmářských trhů. Ty se nově otevírají v každém větším městě a lidé znovu objevují tradici nakupování pod širým nebem.

Farmářské trhy v Brně

Trhy se pravidelně v Brně konají na několika místech.

  • Bystrc - čerstvé kozí i ovčí sýry, máslo, tvaroh, mléko, maso, uzeniny, chléb, slané i sladké pečivo, domácí vejce, víno, med, čerstvé bylinky a jiné. Konají se jednou měsíčně.
  • Dolní Heršpice - ovoce a zelenina, mléčné výrobky, uzeniny, domácí pečivo, víno, koření, včelí med a další. Konají se každou sobotu 9:00 - 16:00 hod.
  • Kohoutovice - čerstvé ovoce a zelenina přímo ze zahrádky. Trhy se pořádají každý pracovní den do vyprodání.
  • Komenského náměstí - maso (hovězí, vepřové, jehněčí i telecí), kuřata i krůty, med a včelí produkty, čerstvé mléko, tvaroh, sýry (ovčí, kozí, kravské, kořeněné, slané i pařené), domácí pečivo, čerstvé bylinky a koření, první jarní zelenina a v sezóně i čerstvý chřest. Trhy se konají každý druhý pátek 11:00 - 16:00 hod.
  • Kotlářská - maso (i králičí), čerstvé uzeniny, živé ryby (kapr, pstruh, aj.), čerstvé ovoce a zelenina, řezané květiny a sazenice, čerstvé mléko a mléčné výrobky (z kravského, kozího i ovčího mléka), domácí vejce, pečivo, povidla, med, medovina a víno. Trhy na Kotlářské se pořádají každý pátek 8:30 - 15:00 hod.
  • Na Zelňáku - sezónní ovoce a zelenina, vejce, med a včelí výrobky, bylinky a koření, řezané květiny, sazenice zeleniny i ovocných stromků. Pondělí až sobota 7:00 - 17:00 hod.

Příležitostně každá městská část vyhlásí na určitý den farmářské trhy, kde pak farmáři představí své ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky, čerstvé maso a uzeniny, sladké i slané pečivo, čerstvé bylinky a směsi koření, med, včelí výrobky a jiné regionální produkty. Takové trhy se konají zpravidla ke konci prázdnin a v září. Jsou hojně navštěvovány.

Farmářské trhy Na Zelňáku

Nejznámější brněnské farmářské trhy se konají denně mimo neděle na Zelném náměstí a každý Brňák je zná jako trhy na Zelňáku. Trhy jsou v provozu skoro po celý rok, v zimě je střídají vánoční trhy.

Na Zelňáku farmáři nabízejí nejvíce ovoce a zeleninu, dále včelí med a produkty z medu, čerstvé řezané květiny, sazenice zeleniny, ovocné stromky, čerstvé bylinky, směsi koření, vejce a další produkty.

Dnes, kdy se ceny vajec vyšplhaly na historická maxima, zde zakoupíte čerstvá domácí vejce z Pohořelic za 5,50 Kč/kus. Obchodníci nabízejí 10 vajec od 40,- do 50,- Kč, vejce jsou však menší. Pokud dostanete chuť na jablko, máte na trhu na výběr z několika odrůd v ceně od 22,- do 29,- Kč za kilogram. Pokud si zajedete k farmáři (do Velkých Němčic) až domů, vyjde vás kilo jablek Idared na 17,- Kč, druhá jakost pak na pouhých 11,- Kč. Jeden řetězec přitom nabízí jablka Golden Delicious nebo Jonagold za 11,50,-. Ale pozor, za jeden kus! Domácí moravský česnek dostanete na trhu za 149,- Kč, v supermarketech zakoupíte čínský česnek za zlomek této ceny. Jeho kvalita však není valná a do pokrmu musíte dát celou paličku, aby se vyrovnal jednomu stroužku domácího česneku. Tuřanské (místní část Brna) kysané zelí dostanete čerstvé na trhu za 15,- Kč/balení, v supermarketech nabízejí polské kysané zelí od 19,- Kč/balení.

Pokud opravdu chcete čerstvé ovoce a zeleninu, nekupujte je v obchodech, ale zajděte si na tržnici. Z velké nabídky si určitě vyberete a podpoříte tak domácí zemědělce a místní ekonomiku.

Foto: Renata Hřebíčková

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena