Vaření.czMagazínEnergetické nápoje od A po Z 1.díl

Energetické nápoje od A po Z 1.díl

Energetické nápoje od A po Z 1.díl

Energy drinky - krásné plechovky za vysokou cenu. Je to módní záležitost, nebo to opravdu funguje? Pokusme se zmapovat trh energetických nápojů a odhalit tajemství jejich účinků.

17012×
Energetické nápoje se na českém trhu dají koupit přibližně od roku 1995. Největší nárůst různých energetických nápojů proběhl o dva roky později a do současné doby se tyto nealkoholické nápoje těší ze stále rostoucího zájmu. V obchodech nalezneme mnoho různých energetických nápojů. Některé nabízejí takřka stejné složení jako výrobky konkurence, jiné naopak zcela originální přísady a novou chuť. Jejich cena se pohybuje v desítkách korun. Za zmínku také stojí fakt, že stejnou pozici na trhu mají domácí výrobky a produkty dovážené z jiných států.

Balení energetických nápojů

Energetické nápoje se nejčastěji prodávají v malých plechovkách s originálním a poutavým designem. Plechovky mají ve většině případů obsah 250 ml. Samotná plechovka váží pouhých 10 gramů a je plně recyklovatelná. Navzdory tomu není obal zálohovaný a je nevratný. Je tedy jen na nás, zda třídíme odpad nebo ne.

Složení energetických nápojů

Podstatou energetických nápojů je energie, kterou z nich jejich konzument získá. Kromě toho se několik energetických nápojů pyšní obsahem vitamínů. A naopak tím, čím se nepyšní, jsou přídatné látky - takzvaná éčka.

Kofein

Většina výrobců sází na kofein. V případě kofeinu však musí dodržet přísné normy a většina výrobků obsahuje maximální povolené hodnoty kofeinu. 250 ml plechovka obsahuje přibližně 73 miligramů kofeinu, což odpovídá obsahu kofeinu v šálku slabší kávy.

Cukr

Dalším výrazným zdrojem energie je samozřejmě cukr. Množství cukru není zákonem omezeno a proto jsou energetické nápoje kalorickou atomovou bombou. Většina nápojů obsahuje v přepočtu více než 5 kostek cukru na 250ml vyjma nápojů bez cukru, které obsahují umělá sladidla.

Taurin

Taurin je neesenciální aminokyselina, kterou si tělo dokáže vyrobit samo z aminokyselin methioninu a cisteinu za asistence vitaminu B6. Při zvýšené námaze, tělo taurin vylučuje a nestíhá jej doplňovat. Protože je taurin antioxidant a účastní se mnoha procesů v lidském organismu, a váže na sebe škodlivé látky a urychluje jejich vylučování. Proto je žádoucí, pokud jej doplňujeme například v podobě potravinových doplňků nebo právě v podobě energy drinků. Mnohem přirozenější ovšem je, pokud přijímáme chybějící taurin v potravinách jako jsou hřebenatky, ryby, drůbež a podobně, ve kterých se taurin také nachází.

Guarana

Guarana je rostlina rostoucí v Jižní Americe. Účinky má velice podobné jako kofein, ale s delší dobou trvání a kromě toho upravuje trávení, odbourává kocovinu a podobně. Více o guaraně se můžete dočíst v našem článku Stimulant guarana

L-karnitin

Hlavní funkcí l-karnitinu je povzbuzení. Kromě toho odbourává tuky, zvyšuje výkonnost a upravuje metabolismus. To samozřejmě není všechno. L-karnitin má detoxikační funkci a zvyšuje fyzickou kondici, proto se užívá v podobě potravinových doplňků pro sportovce.

Další rostlinné výtažky

Kromě nejčastěji používaných, výše uvedených ingrediencí obsahují energetické nápoje různé druhy přírodních výtažků. Kromě všeobecně známých rostlin jako jsou konopí, nebo maté, se můžeme setkat také s výtažky z tomky vonné (buvolí tráva). Tomka vonná se například přidává i do tradiční polské vodky Zubrowky. Další často uváděnou ingrediencí energetických nápojů je ženšen. Je tedy jasné, že ve většině případů jde o přírodní drogy, které jsou v malých množstvích pro organismus bezpečné a mohou mít i léčivé účinky. Otázkou však zůstává, zda jejich kombinování a časté užívání nepřináší spíše negativní a toxické účinky.

Použití energetických nápojů

Látky obsažené v energetických nápojích stimulují nervový a srdeční systém. Uvolňují svaly, ale mnohdy zvyšují krevní tlak. Ze všech těchto účinků logicky vyplývá, že nejsou příliš vhodné pro těžce nemocné osoby a zejména pro jedince s kardiovaskulárním onemocněním. Výrobci také nedoporučují kombinovat tyto nápoje s alkoholem. Zpomalují totiž proces vstřebávání alkoholu a umocňují jeho účinky. Navzdory tomu patří kombinace energetického nápoje s tvrdým alkoholem k velmi oblíbeným nápojům především na tanečních pártýs, kde tyto míchané nápoje dodávají potřebnou energii k dlouhému tanci a mírné opojení. Účinky energetických nápojů jsou závislé na tělesné váze. Dále na tom, zda je naše tělo na stimulující látky zvyklé nebo ne. Například pokud pijeme několikrát denně kávu, tak účinky energetického nápoje prakticky nepoznáme. A v neposlední řadě jde o psychiku. Pokud budeme věřit v zázračné účinky těchto nápojů, tak nápoj dobře poslouží jako placebo a účinek se pravděpodobně opravdu dostaví. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena