Vaření.czMagazínDrunkorexie, manorexie a diabulimie - noví strašáci

Drunkorexie, manorexie a diabulimie - noví strašáci

Drunkorexie, manorexie a diabulimie - noví strašáci

Co se týče poruch příjmu potravy, lékaři si již dávno nevystačí pouze s termíny bulimie nebo anorexie. Nová jména se postupně vžívají i pro další formy výživových poruch, ač ještě nejsou oficiální.

6571×

Drunkorexie

Drunkorexie bývá spojena s popíjením alkoholu. Tato porucha byla vypozorována u amerických školaček bydlících na internátu. Mladé dívky dobře vědí, že alkoholické nápoje obsahují kalorie, a proto se celodenním půstem zcela nesmyslně snaží připravit tělo na večerní párty, kdy si mohou bez výčitek dopřát alkohol. Podobné počínání může skončit naprosto rozvráceným organismem. Tak jako je charakteristické záchvatovité přejídaní a následné zvracení pro bulimii, pro drunkorexii je typické naplňovat žaludek místo jídlem vodou, mnohdy v ní jsou přimíchána i projímadla. Drunkorexie tak kombinuje jak prvky anorexie, kdy se nemocný záměrně vyhýbá jídlu, tak prvky bulimie, při níž nemocný mnohdy sahá po projímadlech a diureticích.

Manorexie a orthorexie

Pojmem manorexie se označuje anorexie diagnostikovaná u mužů. Jejich podíl mezi nemocnými je sice oproti ženám a dívkám zanedbatelný, přesto existují. Odhadem je jich asi jedna desetina.

Orthorexie je zvláštní odnoží anorexie, dá se říci, že ze zmíněných nemocí je nejméně nebezpečná. Nemocný se až obsesivně vyhýbá všemu nezdravému a škodlivému, vynechává například cíleně tuky, konzervanty nebo sacharidy. Přestože bychom takové počínání mohli schvalovat, takový člověk své tělo ochuzuje o omega kyseliny a minerální látky. Vyhýbá se také společnému stravování, tím se připravuje i o společenský život. Může být úzkostlivý a důsledně dbát na hygienu při přípravě pokrmu i na čistotu nádobí, čímž může být i protivný svému okolí. Je také jisté, že pokud například v obchodě nesežene pro něj zdravé potraviny, raději nejí nic.

Diabulimie

Dalším naprosto zbytečným hazardem se zdravím je porucha zvaná diabulimie. A jaká je její charakteristika? Zní to neuvěřitelně, ale diabulimií trpí především mladé diabetičky, které záměrně vynechávají lékařem předepsané dávky inzulinu, aby nepřibraly. Inzulin totiž podporuje ukládání tuků. Již tak závažné onemocnění, jakým diabetes je, se tak může ještě zkomplikovat. 

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena