Vaření.czMagazínDruhy čokolády a různost použití

Druhy čokolády a různost použití

Druhy čokolády a různost použití

Už v 16. století se zázrak jménem čokoláda dostal do Evropy a stal se nepřekonatelnou pochoutkou. I proto je součástí tolika moučníků, dezertů i nápojů.

19032×

Už jen kousek kvalitní čokolády nám podráždí chuťové buňky a chceme víc. Ale není to jen o obalu, o správně zvolené značce a reklamě, která navnadí. Pokud čokoládou nezaháníme jen chuť "na něco dobrého", musíme důsledně vybírat. Bílá, mléčná, hořká nebo přímo na vaření? Každý druh je vhodný pro jiné užití.

Kakao při pečení moučníků

Při vaření a pečení používáme často kakao, které je základem každé čokolády jen v rozdílu kakaového podílu. Smícháním kakaové hmoty s cukrem objevili čokoládu v Mexiku Španělé a dali tak světu nepřekonatelně ceněnou gastronomickou pochoutku.

Kakao je prvotním "dochucovadlem", které se začalo používat při přípravě nápojů a později při přípravě nepečených dezertů a pečených moučníků. Kakao se při pečení smíchá s ostatními suchými surovinami (nejčastěji moukou) a pak se v nejlepším případě proseje, aby v těstě nevznikly hrudky.

Která čokoláda je ta nejvhodnější?

K vaření a pečení se běžně používá bílá, mléčná i hořká čokoláda. Bílá čokoláda je obsahově pouze z kakaového másla, není z kakaové hmoty, proto je bílá. Čím tmavší čokoláda je, tím více kakaové hmoty obsahuje. Zdatní jedinci a hlavně zkušení kuchaři používají při pečení čokoládu s obsahem kakaa až 70 %, která se těžce rozehřívá, ale po rozlití na mramorový povrch a rozetření stěrkou se nechává vychladnout, pak znovu rozehřeje a je krásně lesklá. Jde o takzvané temperování.

Jak je to s čokoládou na vaření

Čokoláda na vaření je levnější variantou, jak dezertu či moučníku dodat čokoládovou příchuť, připravit čokoládovou náplň, pěnu nebo polevu. Jde o výrobek s vyšším obsahem rostlinných tuků a skvěle se hodí právě k pečení. Rychle se roztápí ve vodní lázni a míchá se s dalšími tuky pro zředění nebo se smetanou, tvarohem či vajíčky.

Čokoláda vhodná k namáčení

Namáčení čerstvě nakrájených kousků ovoce, sušenek apod. svádí k použití lahodné čokolády, která ale musí zůstat dlouho vláčná kvůli snadné manipulaci. I v tomto případě je vhodné použít čokoládu na vaření, případně zředit kvalitní čokoládu stoprocentním tukem, olejem nebo kokosovým máslem. Čokoláda tak k ovoci nebo sušenkám přilne, vrstva bude stejnoměrná a čokoláda nebude stékat. Pokud bychom čokoládu zředili máslem nebo margarínem, byla by "čokoládová poleva" matná. 

Do čokolády můžeme namáčet nejrůznější sladkosti a připravit i pro hosty čokoládové fondue. V tomto případě nelze zapomenout speciální vidličky nebo jiná napichovátka.

Čokoláda jako doplněk do těsta

Běžnou mléčnou i hořkou čokoládu (také s oříšky) můžeme použít třeba do muffin nebo různých těst. Klasická čokoláda má vyšší teplotu tání, a tak v těstě často zůstanou přímo celé kousky.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena