Vaření.czMagazínDomov plný barev

Domov plný barev

Domov plný barev

Snad každý z nás má svou oblíbenou barvu, kterou se obklopuje nebo se z ní těší při nejrůznějších příležitostech. Výběr barev je výrazným faktorem, ovlivňujícím emocionální rozpoložení i mentální projevy člověka.Psychologii barev proto dobře využijeme i doma - v prostorách, ve kterých trávíme tolik času. Útulná kuchyň do spokojeného domova prostě patří.

12044×
Popis působení všech odstínů by pro svou složitost přesáhl rozsah článku, proto se omezím na obecné přiblížení významu hlavních barev, které vám pomůže objevit harmonii barev vhodných nejen pro váš domov.

Červená

Patří do skupiny teplých barev. Vytváří pocit soukromí, tepla a útulna. Červená je vhodná pro malé prostory nebo pro finální zásahy jako jsou ozdobné doplňky nebo detaily. Jasně červená barva podporuje metabolismus a zrychluje tep srdce, proto je vhodná pro užití v kuchyni, ale také v dětských pokojích a prostorách pro fyzická cvičení. Jde o barvu, která upoutává pozornost a symbolizuje kontrolu nad situací. Odstínů červené je třeba užívat s mírou.

Žlutá

Další ze stimulujících teplých barev. Barva jasná, živá a energická. Osvěžuje místnosti, inspiruje, vyvolává pocit štěstí a podporuje tvořivého ducha. Upoutává pozornost a je vnímána jako symbol štědrosti, pohodlí a pohostinnosti. Pro kuchyň se proto velmi dobře hodí. Žlutá barva je rovněž asociována s radostí, zábavou a významnými událostmi. Pokud se žluté vyskytuje mnoho, může působit tvrdě a únavně.

Oranžová

Tato barva je kombinací červené a žluté a také patří k teplým barvám. Má mnoho společného s červenou barvou - je stimulující, podporuje chuť k jídlu, upoutává pozornost. Protože může často rozptylovat, doporučuje se používat oranžovou barvu hlavně na detaily. Symbolizuje věci vnímané jako pikantní nebo kořeněné. Kuchyň stejně jako jídelna a obývací pokoj je vhodným místem k jejímu výskytu.

Zelená

Zelená barva má uklidňující účinky díky asociacím s přírodou. Do prostoru vnáší klid a opticky zvětšuje. Hodí se do místností, ve kterých chceme vytvořit dojem venkovního prostoru. Zelená vyvolává dojem spolehlivosti, stálosti a serióznosti. Je kombinací žluté a modré. Pokud převažuje žlutá, zelená povzbuzuje - vyvolává optimismus a pocit jarní obnovy. Převažuje-li modrá, spíše zklidňuje. Pozor! Žlutozelená barva může působit negativně. Bývá totiž spojována se závistí, nemocemi a jedy.

Modrá

Modrá je barva císařů. Je velmi populární, navozuje pocit pohodlí a relaxace. Asociuje dobře vlastnosti jako jsou stálost, spolehlivost, upřímnost nebo důvěryhodnost. Světlé odstíny, zejména pastelové jsou velmi jemné a podporují vzdušnost a dobrou světelnost v místnosti. Tyrkysová modř prostor oživuje. V kuchyni se hodí spojení modré se žlutou nebo oranžovou barvou, které prostor rozjasní. Optimisticky působí i kombinace modré s červenou barvou. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena