Vaření.czMagazínDomácí zabijačka 6.díl

Domácí zabijačka 6.díl

Domácí zabijačka 6.díl

Dnes naposledy si můžeme přečíst něco o domácí zabijačce. Nepřipravili jsme si ještě totiž dobrou zabijačkovou polévku, neochutnali jsme zabijačkový gulášek a nevíme, jak připravit škvařené sádlo nebo huspeninu. Proto je tu dnešní a zároveň poslední díl našeho zabijačkového seriálu.

28061×

Polévky

Po uvaření jitrnic, jelítek a tlačenek si ze zbylého vývaru připravíme dobrou zabijačkovou polévku. K vývaru přidáme jen několik dalších surovin - kroupy, krev, dochutíme ho česnekem, solí, pepřem a majoránkou.

Guláše

Zabijačka bez dobrého guláše? To snad ani nejde. Takový dobrý zabijačkový guláš z vepřové krkovičky nebo plecka, laloku a směsi vnitřností (ledvinky, jater, sleziny a jazyku) připravený na cibuli, sádle, ochucený paprikou, kmínem a česnekem! Zahustíme ho trochou hladké mouky a povaříme. A když k němu podáte dobrý černý chléb. Kdo by odolal? Pokud použijeme místo vnitřností rajčatový protlak, pikantní papriku a zahustíme guláš kysanou smetanou, budeme mít guláš paprikáš.

Škvařené sádlo

Při škvaření sádla bychom měli dbát na to, že sádlo musí být opravdu čerstvé a ne dlouho skladované. Dosáhneme tak chuti, vůně a barvy dobře škvařeného sádla. Proto sádlo upravujeme hned další den po zabijačce. Odděleně škvaříme sádlo hřbetní a vnitřní - má každé jinou kvalitu a chuť. Před úpravou musíme odstranit zbytky masa, kůže a sádlo pokrájet na menší kostky. Použijeme nádobu s rovným a hladkým dnem (před škvařením ho mírně polijeme vodou), dlouhou a silnou vařečku na míchání s koncem zaříznutým rovně. Do nádoby vkládáme sádlo postupně a při škvaření udržujeme stejnou teplotu. Když přestane pěnit, snížíme teplotu. Jakmile začnou škvarky růžovět, odstavíme nádobu mimo plamen. Sádlo scedíme přes hustý cedník do předem připravených nádob (kameninové hrnce, sklenice). Škvarky lisujeme a dáváme do samostatné nádoby (mají tmavší barvu).

Huspeniny

Také huspeniny se připravují tradičně až další den po zabijačce a je vhodné připravovat je v chladném období. K jejich přípravě potřebujeme vepřovou hlavu, koleno, nohy a kůže. Chceme-li mozaiku, pak použijeme také vařenou mrkev, vařená vejce, cibuli, sterilovanou červenou kapii a okurky, hrášek apod. Z koření použijeme bobkový list, kuličky pepře a nového koření, sůl a ocet. Maso musíme použít dobře omyté, očištěné, bez chloupků, štětin a krvavých částí. Musí být vloženo do studené vody, přidá se koření a pak se dobře uvaří. Nohy a kůže vaříme samostatně. Obrané maso spolu s kůžemi dobře pokrájíme, přidáme ho do procezeného vývaru. Také přidáme nakrájenou mrkev a další suroviny, které chceme v huspenině mít. Směs ochutíme octem, solí a dobře promícháme. Při přípravě odstraňujeme z huspeniny mastnou vrstvu. V konečné fázi přípravy plníme huspeninu do různých forem a necháme ji ztuhnout v chladu. Pro snadnější vyklopení ponoříme formu na chvíli do teplé vody.

Závěr

Co říci na závěr? Pokud máte vykrmené prasátko, objednaného řezníka a připraveno vše, co je potřeba k domácí zabijačce, nastává čas k jejímu vykonání. Jestliže však nemáte možnost podílet se svou účastí a pomocí na pravé domácí porážce, nemůžete sami svýma rukama špejlovat střívka a plnit jitrnice a jelítka, pochutnat si na dobře uvařeném ovaru, polévce nebo guláši, pak vyzkoušejte některé z uvedených postupů při přípravě zabijačkových dobrot v teple své kuchyně. I to jde a stojí to za to, když můžete nabídnout dobrou huspeninu nebo tlačenku s cibulí svým blízkým. Hodně štěstí! Foto: Profimedia.cz

 

Domácí zabijačka 5.díl

Je tady další díl o domácí zabijačce. Dočtete se, jak se připravují jitrnice, jelítka a tlačenky.

Domácí

 

Domácí zabijačka 4.díl

Pokud máte rádi ovar s čerstvě nastrouhaným křenem, tak právě dnes si můžete přečíst, jak takový ovar připravit.

Domácí

 

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena