Vaření.czMagazínDomácí masové konzervy 1.díl

Domácí masové konzervy 1.díl

Domácí masové konzervy 1.díl

Domácí zabijačka vždy poskytuje značné množství masa, sádla a dalších surovin. Protože veškeré maso při vlastní zabijačce nespotřebujeme, snažíme se část podomácku zavařit - tedy konzervovat.

29648×

Základní pravidla ke konzervování masa

K úspěšnému konzervování je však potřeba mít alespoň zčásti odborné znalosti. Pokud budeme dodržovat některá důležitá pravidla, pak nemusíme mít obavy z případného neúspěchu. Zapomínat bychom tedy neměli především:

  • důsledně dodržovat výrobní postup
  • správně volit materiál a jeho další úpravu
  • dodržovat naprostou čistotu materiálu a nářadí
  • používat bezvadné zavírací a sterilační zařízení a nádoby (např.sklenice)

Domácímu konzervování masa je nutné věnovat náležitou péči. Trvanlivost, která je u konzerv požadována, je zde nejdůležitější vlastností.

Náčiní potřebné při konzervování do skla

Základní inventář by měly tvořit: uzavírací hlava při použití sklenic, čisté sklenice, kvalitní víčka, pracovní stůl, potřebné nádoby (hrnce různých velikostí), naběračky, cedníky, ostré nože, vidličky, velký hrnec na zavařování, teploměr.

Maso vhodné ke konzervování

Na dobré konzervy je nutné používat jen dobré maso - to by měla být hlavní zásada. Maso příliš mladé obsahuje více vody, maso staré je zase suché a tvrdší. V každém případě je třeba pro každý druh konzervy volit takové maso, aby kvalitou odpovídalo požadavkům na určený druh. Konzervováním pak můžeme připravit hovězí guláš nebo bůčkovou konzervu, které se jistě budou hodit třeba na plánovanou dovolenou.

Přísady pro konzervování

Suroviny k úpravě konzerv - voda (k oplachování, k samotné úpravě), sůl, koření, zelenina (vždy dokonale čistá, čerstvá a řádně omytá), suchá cibule (bez jakékoliv nákazy).

Tepelná úprava masa

Obsah masových konzerv je potřeba před vlastním plněním do sklenic (nebo plechovek) tepelně upravit, abychom především zvýšili trvanlivost výsledku, ale také proto, abychom dosáhli požadované úpravy a chuti samotného pokrmu.

Předvaření a úprava masa

Vaření, uzení a pečení - to jsou právě vhodné úpravy masa před jeho dalším zpracováním. Pokud má maso zůstat v celku, např. guláše, pečeně nebo podobně upravená jídla, pak je nutné jen částečně takové maso podusit nebo předvařit (předpéci), aby maso ztratilo syrový a uvnitř krvavý vzhled. Takové maso je pak po sterilační době přiměřeně měkké, nerozpadá se a je chutné. Nesmíme však míchat maso mladé a staré - nedocílili bychom tak jednotnosti měkkosti pokrmu.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena