Vaření.czMagazínDo Koreje za soju

Do Koreje za soju

Do Koreje za soju

My máme slivovici, Korejci mají soju. V Jižní Koreji se destiluje již přes 7 století.

12449×

Tento národní nápoj jižních Korejců jsem měla nedávno šanci ochutnat a podělím se s vámi o své dojmy. V Koreji prý tento nápoj doslova teče proudem, já ho dostala jako pozornost od známého a pila jej v obyčejném českém obýváku.

Co je soju

Soju nebo také arak-ju je destilovaný nápoj, který byl prý poprvé vydestilován již kolem roku 1300 a paradoxně za to Korejci vděčí Mongolům, kteří se je tehdy pokoušeli násilně obsadit. Tradičně se na soju používá rýže. Výjimkou však nejsou ani destiláty z jiných obilnin či brambor, neboť v druhé polovině 20. století probíhala v Koreji potravinářská krize a vláda používání rýže k tomuto účelu zakázala. Soju se tak pokoutně vyrábělo v podstatě ze všeho a uměle se dochucovalo. Dodnes se vyrábějí a dají koupit tyto levnější náhražky. 

Varianty soju

Soju je bezbarvá čirá tekutina, kterou byste si snadno spletli s vodou, navíc když se často prodává v charakteristických zelených plastových lahvích. Setkat se běžně můžeme se slabší 20% variantou, ale výjimkou nejsou ani poměrně silné 45% destiláty. Chutí se podobá vodce či snad naší slivovici, je na chuť jemné a nasládlé s ne příliš ostrým "ocáskem". Vyrábí se buď destilací zmíněné rýže, nebo levněji z ředěného a dochuceného etanolu. Mnozí mylně zaměňují soju za další korejský nápoj cheongiu, což je místní rýžové víno.

Soju spojuje lidi

Soju se pije ve skupinkách přátel, nemíchané a nalévané do štamprlí. Tradičním zvykem je též to, že naši skleničku nám musí nalít někdo jiný, často třeba i někdo úplně cizí, tudíž se soju považuje za nápoj, který nám udělá nové přátele. Korejci se také nezdržují decentním ucucáváním a skleničku do sebe obrátí najednou. Navíc tradice říká, že dokud sklenička není prázdná, tak se nedolévá.

Je to nejlidovější korejský alkohol, je cenově nejdostupnější a příznivý je i obsah alkoholu. Zásluhou soju se Korea dostala na první místo na světě v konzumaci alkoholu na obyvatele. V roce 2004 se vypily 3 miliardy lahví tohoto nápoje.

Konzumace soju

Tradičně se samozřejmě konzumuje soju čisté, avšak existují z něho i různé míchané nápoje. Například poktanju je půllitr piva smíchaný s panákem soju. Existuje ovšem i obrácená varianta zvaná suso poktanju, v tomto případě si dopřejete půllitr soju a panáka piva. Křehké ženy zase holdují ovocným džusům a jiným sladkým nápojům smíchaným se soju.

Budete-li mít cestu do Jižní Koreje, již víte, co svým známým přivést za suvenýr. Soju je jistě potěší.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena